I přes narůst cen uhlí, poptávka neklesla: Prodejci mají žně

Evropská komise připravila pro obyčejné lidi další prohlubeň do peněženky. Emisní povolenky vyhnaly cely uhlí přes 7 % nahoru. Běžná domácnost si tak připlatí o několik tisíc korun navíc. Ale jde o zcela zbytečný krok. Nemá smysl, aby pár rodin přestalo topit původně levnou alternativou, když Amerika, Čína, Indie a jiné obrovské velmoci znečišťují ovzduší 100x víc. A upřímně, fabriky toho znečišťují mnohem více než jen ovzduší!

Domácnosti jsou tlačeny k tzv. ekologickému vytápění

Ti, kteří topí uhlím nemají tedy moc na výběr. Buď budou topit předraženým uhlím, nebo si pořídí drahou alternativu. Mezi ně se řadí:

Samozřejmě, že při přechodu na jakoukoliv alternativu musíte zajistit odbornou montáž. Od pracovníků si převezmete nejen fakturu s tučnou částkou, ale také potvrzení o správném chodu zařízení. Každý rok si pak musíte zajistit i kontrolu. No, ale cena kontroly se také zvyšuje. Představte si, že za vámi přijede „odborník“ za pět minut vám vypíše papír a zato zaplatíte třeba 1500 Kč. Ten, kdo topí plynem tyto kontroly jistě zná.

Nejen emisní povolenky, ale i inflace vám vezmou úspory

Ať už topíte, čím chcete, vše se zdraží a zdražovat bude. V závislosti od města se navyšovalo od ledna od 4,9 do 10 %. Vtipné je, že teplárnám byla přislíbena podpora za rok 2024. Ale ještě nedostali ani korunu kvůli chybějící notifikaci u Evropské komise. Jelikož ani kuře zadarmo nehrabe, navyšování cen jen nevyhnutelné.

Foto: Pixabay

Před třemi roky byla cena za 100 kg uhlí v průměru na 422 korunách. Dnes se cena pohybuje od 780 korun výš. Mnozí radí, aby ti, kteří pálí uhlí si hlídali trh a pohyb cen. Uhlí vždy bývalo mezi nejlevnějšími variantami pro topení. Sloužilo chudým lidem a některým stále slouží. Ale co bude až se uhlí zakáže úplně? Budou se pak zakazovat i jiné alternativy topení? Můžeme očekávat nové alternativy topení, které budou šetrnější vůči životnímu prostředí?

Zdroje info: novinky.cz, zpravy.aktualne.cz

Náhledové foto: Pixabay