Zimní druhy pavouků mohou být pro vaši zahradu velice užitečné

Pavouk
Není mnoho druhů hmyzu, které jsou aktivní i v zimě. Přesto takové existují. A nejen to, mohou být dokonce velice užitečné. Týká se to také dvou druhů pavouků. Ty mohou výrazně přispět k ochraně ovocných stromů před škůdci.

Škůdci v zimě

Jedním z ovocných stromů, které trpí invazí hmyzích škůdců jsou hrušně. V zimním období na nich tito škůdci přímo přezimují a čekají na teplejší období, aby začali být aktivní. Jedná se například o mšice, které přezimují v kůře. Druhým významným škůdcem je potom takzvaná Mera skvrnitá. Ta je pro strom nebezpečná především proto, že přenášejí některé choroby, které mohou být pro strom nebezpečné. Vždy je proto ideální nalézt způsob, jak tyto škůdce zlikvidovat ještě předtím, než se na jaře aktivují.

Pavouci jako zachránci hrušní

I u nás žijí dva druhy pavouků, které jsou aktivní i v zimě a dokážou škůdce ničit ve velkém. Prvním takovým pavoukem je listovník obecný. Jedná se o pavouka velkého asi jeden a půl centimetru, kterého lze rozpoznat například podle světlé skvrny na jeho zadečku. Druhým zimním pavoukem je šplhalka keřová. Tu můžete spatřit dokonce i při teplotách pod bodem mrazu. Tito pavouci využívají toho, že v mrazech je ostatní hmyz ztuhlý a pro pavouka je tedy snadné se jej zmocnit.
Neexistuje samozřejmě žádný způsob, jak s jistotou pavouky na svoji zahradu přilákat. Vyplatí se například omotat ovocné stromy lepenkovým pásem. Ten může sloužit pavoukům jako vhodný domov a skrýš ze které v noci vyrážejí na lov škůdců. Pokud se pavouk na vaší zahradě objeví, rozhodně ho nevyhánějte ani nelikvidujte. Pavouci jsou pro nás užiteční a zaslouží si proto šetrné zacházení.
Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.