Zavíječ zimostrázový už nebude ničit vaši zeleň. Zlikvidujte ho domácím přípravkem
Buxus (zimostráz) nebo lidově krušpánek je ozdobou mnohých zahrádek a předzahrádek. Pěstovat ho můžeme jako solitér nebo z něj vytvořit živý plot. V posledních letech ovšem tento typ dřevin napadají housenky zavíječe zimostrázového, které představují přímo pohromu. Dokáží totiž buxus úplně zlikvidovat. Jak se proti invazi škodlivých housenek ubránit, vám poradíme v tomto článku.
Zavíječ zimostrázový
Jedná se o invazivní druh motýla, který se do Evropy dostal z Asie společně s dováženými rostlinami. Během několika let napáchal v Evropě obrovské škody a zlikvidoval i velmi staré a vzrostlé rostliny. Nebezpečné jsou housenky zavíječe, které začnou na jaře vylézat při teplotách kolem 10 stupňů Celsia a požírají listy ze středu hostitelské rostliny. První generace housenek se líhne od května do konce června, následuje druhá generace a při teplém počasí se na podzim může vyskytnout ještě třetí generace.
Poznejte přítomnost zavíječe včas
Přítomnost housenek poznáte hned na jaře, kdy keř bude postupně ztrácet svou sytě zelenou barvu. Dalším znakem toho, že dřevinu napadli nezvaní hosté jsou povlaky, které nápadně připomínají pavučinu. Pokud se pozorně zadíváte na větvičky, jistě zaregistrujete přítomnost mladých zelených housenek zavíječe. Jakmile dospívají mění tuto barvu na hnědou. Jestliže proti housenkám nebudete bojovat, celý keř velmi brzy uschne a už ho nezachráníte.
Foto: Pixabay
Postřiky vyrobíte i doma
Proti housenkám zavíječe účinně fungují speciální postřiky, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Pokud vaše zeleň ještě neutrpěla invazí škůdce velké škody, vyzkoušejte domácí postřik ze dvou základních ingrediencí. Postup je následující. Smíchejte 2 lžíce jedlé sody, 1 lžíci prostředku na mytí nádobí v 1 litru vody. Použít můžete také postřik, který vznikne smícháním 100 ml jablečného octa a 1 l vody a aplikujte na listy. Další možností, jak vyrobit roztok proti zavíječi je s použitím tuhého mýdla. Nastrouhejte asi 100 g a rozpusťte v 5 l horké vody. Po vychladnutí přelejte do rozprašovače a postříkejte postižená místa. V případě všech roztoků je nutné postup opakovat ideálně každý den v průběhu 14 dní.
Zdroje info: www.tojenapad.dobrenoviny.sk, www.ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay