Za úraz na chodníku může jeho majitel. Nebojte se uplatnit odškodnění

Sůl na chodník

Zimní období doprovázené sněžením a náledím představuje zvýšené riziko úrazu na chodnících. Za jejich stav odpovídá vždy jejich majitel. Ten musí dbát na to, aby pohyb po komunikaci byl pro chodce bezpečný. V tomto článku vás seznámíme s postupem, jak řešit případný úraz a kdy můžete žádat odškodnění.

Kdo má odpovědnost za údržbu chodníků

Za bezpečnost na chodnících odpovídá vždy jejich majitel. Tím je ve většině případů obec nebo město. Ti jsou povinni zajistit zimní údržbu komunikací včetně úklidu sněhu a protiskluzového posypu, a to i u chodníků sousedícími se soukromými nemovitostmi. Obce mají také nárok označit úseky, které se v zimě neudržují. Jedná se zpravidla o chodníky, které nejsou občany tolik využívané. Jestliže si osoba přivodí úraz právě na takto označené komunikaci, nebude mít nárok na odškodnění.

Správný postup při úrazu

V případě, že upadnete na zledovatělém chodníku, je nutné tuto skutečnost pořádně zdokumentovat. Pořiďte si fotografickou dokumentaci místa úrazu, zaznamenejte přesný čas a datum. V neposlední řadě zachyťte stav chodníku, na kterém jste si způsobili úraz. V ideálním případě využijte svědecké výpovědi kolemjdoucích nebo přivolejte městskou policii. Pozor, nárok na odškodnění není vždy automatický. Klíčovou roli hraje přímá souvislost mezi stavem chodníku a vznikem úrazu. Pojišťovna posuzuje několik faktorů. Jedním z nich je například vyhodnocení, zda občane nemohl zvolit bezpečnější trasu nebo zda měl vhodnou zimní obuv.

boty

Foto: Pixabay

Jak uplatnit nárok na odškodnění

Obce mívají ve většině případů sjednané pojištění odpovědnosti. Z těchto důvodů podejte žádost o odškodnění na příslušný obecní úřad i s kompletní dokumentací o vzniku úrazu. Pokud by došlo k zamítnutí uznání nároku na odškodné, můžete žádost podat znovu nebo zvolit soudní cestu. Na podání žaloby máte až tři roky. Musíte ovšem počítat s rizikem úhrady soudních výdajů v případě neúspěchu. Proto řešte situaci vždy bez zbytečného odkladu.

Zdroje info: www.finance.cz, www.pravoprovsechny.cz

Náhledové foto: Pixabay