Vypěstujte si na zahradě oskeruši: sklidíte netradiční ovoce

oskeruše

Oskeruše je starodávný strom, který nechyběl v zahradách našich babiček. Dnes se na tohle netradiční ovoce již trochu zapomnělo a je to velká škoda. Plody připomínají křížence mezi jablkem a hruškou a vyznačují se trpkou chutí, proto se příliš nehodí pro přímou konzumaci. Pokud máte velkou zahradu, rozhodně stojí si tento mohutný strom vypěstovat. Poradíme vám, jaké podmínky jsou pro oskeruši nejvhodnější.

Jak vypěstovat oskeruši

Jelikož se jedná o vzrostlý strom, počítejte s tím, že pro jeho pěstování bude potřeba značný prostor, podobně jako například pro ořešák. Do malých zahrad se tedy rozhodně nehodí. Jedná se teplomilnou rostlinu, která je ale odolná i proti zimním mrazům v našich podmínkách. Ideální jsou pro oskeruši nížinaté oblasti, v hornatých se jí příliš dařit nebude. Mladé stromky je nutné pravidelně zalévat a provádět výchovný řez větví.

Plody oskeruše

Rozlišujeme zpravidla dva druhy oskeruše. Jablíčkonosná má kulovité tvary plodů a hruškotvará, která má hruškovité či vejčité plody. Barva zralých plodů může být hnědozelená až žlutozelená. Nelekněte se rezavě hnědých teček, které pokrývají povrch plodů. Jde o přirozený jev, nikoliv chorobu. Pokud zasadíte mladý strom, počítejte s tím, že prvních plodů se dočkáte až za několik let. Zralé plody sbíráme od září do konce října.

Oskeruše v kuchyni

Zralé plody oskeruše se příliš nehodí pro přímou konzumaci, protože jejich chuť je spíše trpká díky vysokému podílu tříslovin. Výborně se ale hodí například na sušení nebo pro přípravu marmelády. Vyzkoušet můžete také výrobu likéru nebo vína. Sušené plody oskeruše lze rozdrtit a použít jako koření, které připomíná mletou skořici.

Marmeláda

Foto: Pixabay

Využití mělo v minulosti i oskerušové dřevo, které je velmi tvrdé. Proto se používalo v truhlářství a řezbářství na výrobu pevných nástrojů, hudebních nástrojů a nábytku. Dřevo vyniká také zajímavou barvou a kresbou. Jelikož jsou stromy oskeruše v našich zahradách spíše vzácné, dřevo se už v truhlářství příliš nevyužívá.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-sklizet-a-zpracovavat-starodavne-oskeruse.html,https://www.idnes.cz/brno/zpravy/pruzkumnik-jizni-morava-oskeruse-tvarozna-lhota

Náhledové foto: Pixabay