Všestranné využití citronové kůry v domácnosti vás překvapí

citronová kůra

Blíží se Vánoce a k nim se mimo jiné neodmyslitelně pojí také pečení slaďoučkého cukroví. Mezi nejoblíbenější patří zejména linecké, do kterého se přidává citronová kůra. Díky ní linecké doslova omamně voní – a to nejen ve fázi příprav těsta, ale také během pečení. Do lineckého ale přidáte jen drobek citronové kůry a ten zbytek je určitě škoda vyhodit. Překvapí vás, k čemu se dá kůra z citronu doma využít!

Vyčistěte konvici

Asi i vám už se stalo, že se na dně konvice usadily nečistoty. Často právě díky těmto usazeninám konvice při ohřevu vody „píská“, nemluvě o tom, že se usazeniny mohou objevit i v kávě nebo oblíbeném čaji. Usazenin v konvici vás může zbavit menší množství citronové kůry. Nasypte trochu do konvice, zalijte vodou a třikrát převařte. Poté vypláchněte čistou vodou.

Zbavte se zápachu

Citronová kůra sama o sobě nádherně voní. Toho můžete využít. S její pomocí se zbavíte nežádoucích pachů. Stačí trochu nasypat na talířek nebo třeba do misky a tu vložit do lednice nebo odpadkového koše. citronová kůra

Foto: Pexels

Vyčistěte koupelnu

Každý chce mít doma uklizeno, ale stále více z nás se snaží vyhýbat chemickým čistidlům. Z citronové kůry si můžete vyrobit domácí čistidlo. Kůru uložte do sklenice, zalijte ji octem tak, aby byla veškerá kůra ponořená a sklenici uzavřete. Uložte ji na temné a chladné místo, kde ji nechte týden až dva. Poté ji přeceďte do nové čisté sklenice. Při úklidu pak stačí smíchat trochu citronového octu s vodou a vyčistit koupelnu i bez nutnosti použít přípravek plný chemie.

Dopřejte péči kuchyňským prkénkům

V každé kuchyni najdou uplatnění prkénka. Často je „zdobí“ rýhy, nečistoty, může se objevit nevzhledné zažloutnutí, jindy zase nepříjemný povlak. I tady pomůže citronová kůra. Vyrobte si domácí čistič dle návodu výše a s jeho pomocí dopřejte namáhaným kuchyňským prkénkům péči, kterou si zaslouží. Zmizí rýhy i zažloutnutí.

 

 

Zdroj: https://babinet.cz/clanek-27177-nejen-do-lineckeho-skvele-tipy-jak-v-domacnosti-vyuzit-citronovou-kuru.html
Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.