Víte, co jsou svilušky?

škůdci

Na zeleninu i okrasné rostliny číhá celá řada velkých i malých parazitů lačnících po tom, kousek si z nich ukousnout. Mluvíme-li o těch opravdu drobných, často je házíme do jednoho pytle pojmenovaného mšice. Pokud bychom se o ně ale začali zajímat podrobněji, zjistili bychom, že se jedná o tzv. svilušky. Co jsou ale zač?

Svilušky

Svilušky jsou drobní paraziti, kteří dokážou s přehledem obalit celé rostliny tak, že jsou jimi pokryté nejen listy, ale umí napadnout i ostatní části rostliny. Cizopasí zejména na zelenině, ale určitě nepohrdnou ani kterýmkoliv ovocem, které zrovna na zahradě vypěstujete. I takový jahodový záhon se tak může snadno proměnit v bojiště proti nezvaným sviluškám, kterým se nejlépe daří ve skleníkových prostorech a obecně všude tam, kde je vlhko a teplo.

Svilušky se rychle množí, ve vnitřních prostorách potom dokonce po dobu celého roku díky stálým teplotám, které jim tam nevědomky přichystáme. Na místě drží svilušky jemně utkaná „pavučinka“, díky které se k povrchu přichytnou a dlouho na něm vydrží. Listy, ze kterých svilušky vysávají šťávu, pak zežloutnou a časem i odumřou, což nezřídka znamená konec i pro celou rostlinu.

Pro zahrádku tak svilušky představují velké nebezpečí. Ba co víc, svilušky nenapadají jen rostliny, ale i zvířata, nebo dokonce i lidi. Jejich larvy se totiž dokáží snadno přisát na kůži a způsobí svědění, které je značně nepříjemné. Na těle potom vznikají jsou mapy červených fleků.

Slunéčko

Foto: Pixabay

Jak se sviluškami bojovat?

Svilušky prakticky nejsou pouhým okem vidět, a je proto velmi těžké zaměřit se na cíl a bojovat s nimi. Napovědět by nám měla táhnoucí se bílá pavučina, která překrývá značnou část napadené rostliny. Larvy se mohou odstranit i ručně, to ale není příliš efektivní způsob boje se sviluškami.

Řešením jsou buď chemické postřiky, anebo (stejně jako u mšic) vysazení jejich přirozených nepřátel. Těmi jsou slunéčka či vosičky. Úspěch v jejich případě není tak jistý jako u chemických přípravků, zato se však jedná o ekologičtější variantu.

Zdroj informací: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-na-svilusky-aby-vam-neznicily-vsechny-rostliny-na-zahrade-i-doma

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.