Úroky u hypoték stále rostou. Co dělat, když je po fixaci splátka příliš vysoká

Situace na hypotečním trhu je rozhodně naprosto jiná než například před dvěma lety. Důvodem je především vysoká inflace doplněná o vysokou základní úrokovou sazbu, která se odráží na rostoucích úrocích za hypotéky. A to je špatná zpráva především pro všechny, kterým končí fixace. Rozdíl mezi původní a novou splátkou přitom může být opravdu znatelný a v kontextu s dalším zdražováním zasáhne rodinný rozpočet. Co v takovém případě dělat a jak to vidí experti do budoucna s hypotékami?

Vysoké úroky v kombinaci s končící fixací

Při sjednávání hypotéky nikdy dopředu nevíte, jaká bude situace ve chvíli, kdy uplyne fixace. Ta se sjednává často na tři, pět nebo sedm let. Při výrazně nízkých sazbách se doporučuje nastavit fixaci na delší dobu a obráceně. I tak se ale může stát, že konec fixace vyjde na takovou dobu, jakou zažíváme právě teď. Kdo si sjednal hypotéku za zhruba 2% úrok bude nyní nemile překvapen, protože sazby se pohybují kolem 6 až 7 %. A to je na splátce rozdíl několika tisíc korun.

Co dělat, když na novou splátku hypotéky nestačíte?

Výše zvýšení splátky záleží na tom, kolik vám zbývá doplatit z jistiny. Čím větší tedy máte aktuální dluh, tím více přeplatíte, protože se úroky počítají právě z této částky. Pokud se jednalo například o hypotéku na tři milióny, může být rozdíl ve splátce kolem 7 000 korun. A to už je znatelná zátěž pro mnoho rodinných rozpočtů. Především v kombinaci se zvýšenými zálohami na energie tak mohou být některé rodiny ohroženy až existenčními problémy.

Foto: Pixabay

Řešením může být prodloužení doby splatnosti

Pokud je to možné, zkuste si v rámci fixace sjednat prodloužení celkové doby splácení. Sníží se tím měsíční splátka a ušetřené peníze si můžete ukládat bokem a například každý rok provést mimořádnou splátku pro rychlejší umoření dluhu. Zároveň však nebudete ohroženi vysokou splátkou a budete moci lépe plánovat rozpočet. Vzhledem k předpokládanému opětovnému postupnému snižování úrokových sazeb navíc může být vhodnou strategií sjednat novou fixaci spíše na kratší dobu.

Zdroj: https://www.bydlet.cz/679940-hypotecni-trh-v-rijnu-svetlo-na-konci-tunelu-zatim-nevidime/ a https://www.e15.cz/finexpert/pujcujeme-si/narust-hypotecnich-splatek-u-refinancovani-je-drasticky-1394429

Náhledové foto: Pixabay