Solární panely vyrábějící ve tmě. Číňani se jimi chlubí

Solární panely

Je až neuvěřitelné, co Čína dokáže, případně čím se dokáže pochlubit. Po internetu, respektive po sociálních sítích, koluje video, ne kterém jsou čínské solární panely schopné vyrábět elektřinu i v noci. To by bezesporu znamenalo revoluci ve výrobě energie. Jak tyto panely vlastně fungují a kolik energie jsou schopné vyrobit? Na to se podíváme v následujících řádcích s tím, že poukážeme i na trhliny tohoto tvrzení.

Produkce až 50 wattů na m2

Zní to jako skutečná pohádka. Pokud by toto Čína opravdu dokázala, jednalo by se o vědecký průlom hodný Nobelovy ceny. Revoluční čínské panely by měly využívat termoelektrickou technologii k zachycení tepelného záření Země, které se v noci vrací do vesmíru. I v úplné tmě by měly dokázat vyprodukovat 50 wattů na m2. To bezesporu není malé množství energie.

Solární panely

Foto: Pixabay

Solárními panely ve tmě se už zabývala i univerzita v Kalifornii

Je to tak. Konkrétně se jednalo o výzkum z roku 2020. Klasický solární článek podle této studie vyrábí energii tak, že absorbuje sluneční světlo. Objeví se napětí a článkem začne protékat proud. Nová zařízení by fungovala tak, že se z nich přímo vyzařuje světlo a proud i napětí jdou opačným směrem. Energie se tak vyrábí. Zařízení by mohlo fungovat i v průběhu dne, když by se blokovalo sluneční světlo, případně se nasměrovala od Slunce. Teorie je to nepochybně poměrně zajímavá.

Uvedení v praxi není až tak pravděpodobné

Ne všemu se dá věřit. Čínský model lze určitě zpochybnit. V první řadě je třeba poukázat na zmíněných 50 wattů na metr čtvereční ve tmě. To ke opravdu hodně. Standardní solární panely produkují 150 až 200 W na m2. Tepelné záření Země je v noci mnohem slabší, tato výkonnost by tedy znamenala absolutní revoluci ve výrobě energie, což není pravděpodobné. V neposlední řadě nejde o solární panely jako takové, ale o termoelektrické panely. To už je ale více méně slovíčkaření, kdyby to skutečně fungovalo. Tak uvidíme, třeba to nakonec pravda bude.      

Zdroje info: Autor, X, https://www.universityofcalifornia.edu/news/solar-power-night,https://www.ucdavis.edu/curiosity/news/anti-solar-cells-photovoltaic-cell-works-night

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.