Proč se stromy natírají na bílo? Historická zkušenost mluví jasně

stromy

I přesto, že jsou teploty stále nadprůměrné, je potřeba pomýšlet na vhodnou úpravu vaší zahrady a zajištění rostlin, respektive vašich ovocných stromů. Zkušení sadaři natírají stromy na bílo. Proč? A jak konkrétně?

Nátěr jako ochrana stromů

Proměnlivé počasí a teplotní výkyvy mohou stromy poškodit. Je proto čas nabílit jim kmeny včas, tj. ještě před vypuknutím hlavní zimní sezóny. Tento léty prověřený zahrádkářský trik skutečně funguje. Bílá barva totiž reflektuje v létě sluneční paprsky, tudíž díky nátěru nedojde k přehřátí kmene, v zimě naopak chrání kmeny stromů před mrazem. V zimě je nátěr přitom ještě důležitější.

Bílení stromů však nefunguje jen jako ochranná vrstva před mrazem ve smyslu promrznutí, ale chrání kmen stromů před vznikem mrazových lišt, trhlin apod. Rána na kmeni se vlivem prudce mrazivých teplot může vytvořit poměrně snadno. Je potřeba těmto problémům vždy dopředu předcházet.

Ovocné stromy jsou bez bílého nátěru více náchylné i na vznik houbovitých nemocí, či podléhají rychleji vzniku infekčních chorob. Bílá vrstva je i před nimi dokáže poměrně bezpečně ochránit.

stromy

Foto: Pixabay

Jak stromy natírat

Vápenné mléko aplikujte na spodní část kmene jen v období, kdy je sucho a oblačno. Lépe se budou natírat vždy ty stromy, které jsou mladší a mají hladkou kůru. Natřít bílým vápenným mlékem můžete například meruňky, třešně, nebo jabloně.

Vápenné mléko si můžete připravit i vy sami doma. K přípravě ochranného prostředku vám postačí voda a hašené vápno. Do 20 % roztoku můžete přidat i trochu zemité půdy. Taková vrstva bude držet nejlépe na kmenech vašich stromů.

Před nátěrem však odstraňte vždy nečistoty, lišejníky a mechy. Na čištění se vám může hodit třeba obyčejný kartáč. Zbavte se co nejrychleji zárodků všech houbovitých chorob, které se vlivem vlhka rychle množí. Nátěr provádějte opakovaně, vždy jak vám konkrétní vrstva zaschne. Nezapomeňte postupovat zespoda směrem nahoru. Aplikaci nátěru několikrát opakujte. Vždy je potřeba aby jednotlivé vrstvy dobře proschly. Dostatečně silná bílá vrstva dokáže stromy ochránit za každých okolností.

Kromě bílého nátěru můžete kmeny vašich stromů chránit i jinak

Použít můžete například tkaninu z juty, bambusové či rákosové rohože. Obalování kmene se v období vlhka a chladnějšího počasí však až tolik nedoporučuje. Vlivem vlhka může snadno vznikat i plíseň apod. Opět platí potřeba suchého počasí. Vrstvu ze smrkového chvojí mohou zase časem napadnout i nezvaní hosté, například i hmyz.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/bileni-ovocnych-stromu-ochrana-mrazy-2023110.html

https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/uz-nasi-dedove-vedeli-proc-natirat-kmeny-stromu-bilou-barvou-musite-ale

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.