Pozor na otravu jídlem při grilování aneb jak grilovat zdravě a bezpečně
Grilování k létu bezpodmínečně patří. V mnohých případech se jedná o společenskou událost, při které si vychutnáme nejrůznější pokrmy od masa až po vynikající zeleninu. Ovšem pozor, při zanedbané hygieně vám hrozí vážné zdravotní komplikace nebo dokonce otrava jídlem. Poradíme vám několik triků, jak správně grilovat, aby se z této činnosti stal opravdový požitek nezatěžující naše zdraví.
Pozor na kouř a spálené maso
Při nesprávném grilování vzniká přepálený tuk a karcinogeny, jejichž příčinou je spálené maso. Těchto neduhů se vyvarujete tak, že zvolíte správný postup grilování. Rozhodně se vyhněte grilování na otevřeném ohni, protože nemůžete regulovat přívod vzduchu. Ideální je takový postup, kdy maso není nad přímým plamenem. Nejlepší je zvolit gril s víkem, popřípadě používejte alespoň lávovou desku, aby tuk neodkapával přímo do ohně.
Základem je správně tepelně upravené maso
Většina zdravotních potíží z grilování vzniká při nedostatečně tepelně upraveném masu. Důležité je proto hlídat správnou teplotu masa, která se u jednotlivých druhů liší. Nejvyšší teplotu potřebuje drůbeží maso, a to až 74 stupňů Celsia. Následuje mleté maso, které je připraveno k jídlu při 71 stupních, ryby potřebují minimálně 63 stupňů, podobně jako vepřové či hovězí maso. Pokud je maso málo propečené, hrozí že bude obsahovat patogeny jako je E. Coli nebo Salmonella. Teplotu masa můžete jednoduše kontrolovat pomocí speciálního vpichového teploměru.
Foto: Pixabay
Vzájemná kontaminace potravin
V teplém letním počasí hrozí zvýšené riziko výskytu škodlivých bakterií. Dávejte si zejména pozor na to, abyste na stejném místě a stejným náčiním neporcovali maso, zeleninu nebo dokonce pečivo. Syrové maso vždy skladujte odděleně od hotových grilovaných pokrmů, zeleniny i pečiva. Rozhodně nepoužívejte stejné prkénko na syrové maso a tepelně upravené potraviny.
Nezapomeňte, že základem zdravého grilování je i čistý gril. Zbytky potravin, které neočistíte mohou být původcem zdravotních potíží, ale ovlivní i chuť pokrmů při dalším grilování a také sníží životnost zařízení. Z těchto důvodů po každém grilování pořádně očistěte rošty speciálním kartáčem a čistícími prostředky, které jsou přímo určeny pro grily.
Zdroje info: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-a-zivotni-styl-grilovani-bez-zazivacich-obtizi-jak-si-uzit-letni-sezonu-a-snizit-riziko-otravy-jidlem/, https://www.bydleni.cz/zprava/Zdrave-grilovani-ktere-si-muzete-uzit-kdekoliv
Náhledové foto: Pixabay