Podzimní ochranu broskví proti kadeřavosti je důležité nepodcenit

Kadeřavost patří mezi jednu z nejzákeřnějších chorob, jaké se mohou u broskvoní objevit. Naštěstí existují postřiky a způsoby ošetření, které mohou posloužit jako prevence a vaše stromy před nákazou uchránit. Podívejte se, kdy se provádí ochrana broskví proti kadeřavosti.

Původcem kadeřavosti je houba

Na vině je v případě kadeřavosti houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina deformans). Ta má schopnost efektivně přezimovat, takže snadno vydrží na stromě i do další sezóny. I z toho důvodu je důležité nejenom jarní, ale také podzimní ošetření broskvoní, jehož cílem je zničit co nejvíce možných zárodků. Houba je aktivní již při poměrně nízkých teplotách kolem sedmi stupňů nad nulou a pro její rozvoj bohatě stačí i obyčejná rosa. Kadeřavost je přitom velmi nebezpečná, protože poškozuje celkové zdraví stromu, což má negativní vliv na celou úrodu.

Kdy je ideální termín pro podzimní postřik proti kadeřavosti

Aby bylo ošetření proti kadeřavosti na stromech opravdu účinné, je nutné opakování na jaře i na podzim. Podzimní ošetření přitom přichází na řadu až ve chvíli, kdy broskvoně shodí listy. To bývá tradičně začátkem listopadu. Při snížených teplotách se totiž houba chce schovat v pupenech stromu a počkat na jaro.

Foto: Pixabay

Jak na postřik proti kadeřavosti

Pro samotné ošetření si vyberte takový den, kdy je relativně hezké počasí. Nemělo by pršet ani být výrazně vlhko. Namíchejte si roztok zakoupeného přípravku proti kadeřavosti přesně podle návodu. Aplikujte ve formě postřiku, který důkladně naneste na všechny větve stromu včetně kmenu. Pro opravdu solidní ochranu je dobré podzimní postřik proti kadeřavosti zhruba za dva týdny zopakovat. To však mnohdy záleží i na tom, jaké bude zrovna počasí. Další postřik přijde na řadu na jaře.

 

Zdroj: https://www.pasti.cz/blog/kaderavost-broskvoni/ a https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/proti-kaderavosti-chrante-broskvone-i-zjara

Náhledové foto: Pixabay