Podle čeho si vybrat tu nejlepší digestoř do vaší kuchyně?

Digestoř

Zařízení nové, moderní kuchyně může být pořádně náročné. Není to zrovna věc, kterou řešíme každý den, a tak občas lidé při výběru tápou. Velkým problémem je i výběr digestoře. Doporučujeme vybrat si konkrétní model už při tvorbě návrhu, aby vše sedělo na milimetr přesně a mohly se vykonat přípravy či stavební úpravy, které budou pasovat na daný model.

Pokud se v současné široké nabídce digestoří neorientujete, rozhodujte se podle následujících ukazatelů.

Umístění

Nejdříve si musíte uvědomit, kde bude digestoř umístěna. Budete mít vařič u stěny, nebo na kuchyňském ostrůvku? Pokud bude u stěny, máte na výběr klasické nástěnné nebo vestavné digestoře. Pokud bude vařič na ostrůvku, máte na výběr i stropní či ostrůvkové digestoře, které  je možné umístit nad vařič v prostoru.

Digestoř

Ostrůvkové digestoře vám snadno vyřeší odtah, pokud chcete mít vařič v prostoru. Zdroj: Electronic-star.cz

Vadí vám umístění digestoře nad hlavou? Můžete zvolit digestoře vestavěné do varné případně pracovní desky.

Odtah nebo recirkulace

Dále je třeba si uvědomit, zda máte v domě či bytě možnost nechat odvést páru prostřednictvím odtahu ven, nebo ne. Pokud se rozhodnete pro kompletní přestavbu kuchyně a klasický odsavač par nebude možný, zvolte recirkulaci. Ta páru a pachy vyčistí přes speciální filtry, ale neodvede je ven. V dnešní době jsou už velmi výkonné a účinné, takže se nemusíte bát, že nebude fungovat.

Pozor na potřebný výkon

Digestoř určitě nevybírejte jen podle vzhledu. Musíte se dívat i na výkon – kolik metrů krychlových vzduchu pročistí za jednu hodinu. Dobrá digestoř by měla být schopná pročistit vzduch v kuchyni 5 až 10 krát za hodinu. Vypočítejte si tedy objem vašeho kuchyńského prostoru a vynásobte ho například číáslem 8. Získáte tak přibližnou hodnotu toho, kolik vzduchu by se mělo ve vaší kuchyni během jedné hodiny pročistit.

Volte energeticky úsporná řešení

Vylučte z vašeho výběru všechny výrobky s vysokou spotřebou energie. V současné době bylo nejekologičtější označení A+++. Ale pozor, od začátku března 2021 se označení zjednodušuje a tedy mění. Nově budou mít výrobky energetické štítky od G až po A (nejúspornější řešení).

Jednoduché ovládání

Nezapomínejte také na způsob ovládání digestoře. Zvlášť pokud budete mít stropní digestoř, na kterou nedosáhnete. Některé digestoře disponují dálkovým ovládáním, nebo je lze dokonce ovládat prostřednictvím Bluetooth technologie pomocí aplikace ve vašem telefonu.

Digestoř

Jednoduché ovládání na digestoři je důležité. Zdroj: Bigstockphoto.com

Snadné čištění

Odtahy i recirkulace používají nejrůznější filtry na pročištění vzduchu. Pokud chcete mít co nejméně starostí, volte takovou digestoř, která se co nejjednodušeji číst a filtry jdou snadno vyměnit či umýt, například v myčce.

Další zajímavé funkce

V neposlední řadě vybírejte digestoř podle toho, co dalšího umí. Většina digestoří vám bude suplovat silné světlo, které je nad vařičem potřeba. Některé z nich mají dokonce i věšáky na utěrky či různé kuchyňské náčiní.

Zdroj náhledového obrázku: Bigstockphoto.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.