Pět způsobů jak využít mýdlo v jakékoliv zahradě

Mýdlo

I v případě, že se přikláníte k mytí rukou a těla mýdlem ve formě gelu nebo tekutiny, je stále mnoho důvodů, proč mít doma po ruce několik klasických mýdel v pevném skupenství. Mýdlo má v domácnosti mnoho využití. I jeden malý kousek mýdla má svou hodnotu, i když se zmenší na několik malých kousků, které lze spojit a vytvořit „nové“ mýdlo.

Jak použít kostku mýdla v zahradě

Schovejte kostku mýdla (nebo můžete i více) všude tam, kde máte nářadí a potřeby pro výsadbu, aby bylo kdykoliv po ruce, až je budete potřebovat. Zde je pět způsobů, jak mýdlo využít:

Udrží vaše nehty čisté

Předtím než se dostanete do práce, poškrábejte kostku mýdla tak, aby se vám dostala pod nehty. Tím zabráníte tomu, aby se pod ně dostala zemina, a navíc si budete moci mnohem méně náročně umývat ruce, až budete končit.

Pomažte jím zahradní náčiní

Zahradnické náčiní, jako jsou ruční pily a nůžky, jsou pravidelně celoročně uchovávány v kůlnách, garážích nebo sklepích a změny teplot a vlhkosti mohou způsobit, že se kovové součásti přilepí. Potřete je jednak oleji nebo mýdlem a budete připraveni k práci.

Někteří šikovní kutilové natírají i hrany pil nebo nůžek mýdlem. Navzdory tomu, že je díky tomu řezání a stříhání hladší, může mýdlo rostlinám ublížit, pokud není ředěné. Takže tento krok u nůžek nebo jakéhokoli jiného nástroje, který přichází do kontaktu s rostlinami, o které se staráte vynechejte. Namaštěné pilky a nůžky lze navíc bezpečně používat na dřevo.

Chraňte se před hmyzem

Použijte škrabku na zeleninu nebo struhadlo na sýr, abyste oškrábali nebo rozemleli mýdlo, a v tu chvíli posypte hoblinami celou zahradu, včetně dalších pár dní po dešti. I když to nezabrání všem nežádoucím živočichům, může to pomoci udržet běžné otravné broučky, jako jsou mšice, slimáci a svilušky, mimo dosah.

Mýdlo 2
Foto: Pixabay

Kromě toho srny a myši nemají vůni mýdla zrovna v lásce, takže jim může pomoci zabránit v konzumaci vaší zahrady. V případě, že je vaším cílem udržet je venku, skutečně byste nezahazujte se škrábáním mýdla. Na kůl přibijte mýdlo a kůl zabijte do země.

Přidejte jej do kompostu

Biologicky rozložitelné mýdlo nakrájejte na kousky nebo využijte zbylé kousky a přimíchejte do kompostu. Mělo by trvat asi šest měsíců, než se čisticí prostředek rozloží, a zatímco se tak stane, ostatní materiály tak nebudou podléhat tolik plísním.

Čištění a úklid

Sázení může být nepořádné, takže mít po ruce alespoň trochu mýdla, abyste si mohli umýt ruce, náčiní nebo jiné zásoby hned zahradní hadicí nebo v dřezu, je život o něco jednodušší.

Zdroje info: bestlifeonline.com, radimradi.cz

Náhledové foto: Pixabay