Pěstování hub za pár korun. Shiitake budou plodit do týdne

Sadba shii take

Jaro je tady a s ním i pěstování různých plodin. Zapomenout ale nelze ani na houby. Do přírody již lze vyrazit, nicméně setkáte se nejspíše pouze s hlívou ústřičnou, Jidášovým uchem nebo březovníkem či s podobnými zimními houbami. Právě proto se vyplatí vypěstovat si nějakou tu houbu doma. Nejde o nic složitého. Pokud chcete ušetřit a mít výsledek takřka obratem, vsaďte na shiitake. Houževnatec jedlý roste opravdu rychle a úrodu můžete mít klidně i do týdne. Jak na pěstování této houby? Vcelku jednoduše. Než vám to ale prozradíme, shiitake nejprve krátce popíšeme.

Houževnatec velký neboli shiitake

Tato původně čínská houba se pěstovala právě v Číně již před mnoha tisíci let. S moderním pěstováním naočkováním dřevin začali ale až Japonci, a to v roce 1914. Houba označovaná v Japonsku jako shiitake má odvozený název od stromu Passania cuspidata, který se uvádí také jako shii. Také je japonský výraz pro houbu. V Číně se nazývá Xiangu.

Houževnatec velký: Foto Radek Štěpán 

Hezká houba pro dobu, kdy v lese nic moc není

Že byste houževnatec jedlý našli ve volné přírodě, je fakticky nemožné. Pěstování houby se ale značně rozšiřuje, takže časem se i do lesů či na louky může dostat. Jde o krásnou houbu s hnědým skvrnitým kloboukem, který je často také rozpraskaný. V průměru může mít i 12 cm. Zespodu klobouku jsou sytě bílé lupeny a houba se vyznačuje hezkou houbovitou vůní podobně jako lesní houby.

Houby shiitake zespodu

Houby shiitake zespodu: Foto Radek Štěpán 

Jak na pěstování shiitake doma?

Domácí pěstování hub tohoto typu je velmi jednoduché. Stačí si objednat naočkovaný kousek dřeviny, tedy sadbu shiitake. Prodává ji mnoho obchodníků a k sehnání je za cenu kolem 150 korun. My jsme si ji nechali poslat a houby nám vyrostly za nějakých 5 dní. Sadbu stačí pouze vytáhnout z igelitu, vložit do nějaké větší nádoby a následně rosit. Houby začnou růst doslova raketově. Houby můžete mít přímo v místnosti s pokojovou teplotou. Využít je pak lze jakkoli, třeba pod maso nebo na smaženici.  

Zdroje info: Autor, ohoubach.cz, nasezahrada.com

Sadba shiitake: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.