Kuchyňské prkénko bývá plné bakterií. Jak se jich zbavit?

prkénko

Dřevěné prkénko je nepostradatelným pomocníkem v kuchyních všech domácností. Nejen, že dřevěné prkénko může do kuchyně designově dobře zapadat, ale jeho povrch je z bytelného materiálu, který splňuje podmínky pro náročnou práci. Lze na něm krájet maso, zeleninu, nebo ovoce. Co se týká zátěže, dřevěné prkénko vydrží o mnoho déle než prkénko plastové anebo skleněné. Aby vám ale mohlo dřevěné prkénko dobře sloužit, musíte brát v potaz některá jeho specifika. Ta souvisí i s jeho čištěním.

Riziko pro prkénko

Na prkénku můžete vidět často vzniklé rýhy od nože, narušují jeho povrch. Do rýh se pak často dostanou nečistoty jako jsou zbytky jídla apod. Díky tomu pak dochází k rozmnožování bakterií a průniku dalších škodlivých látek do dřeva. Například maso, které pouští šťávu, by mohlo prkénko tímto způsobem zcela znehodnotit.

prkénko

Foto: Pixabay

Čištění kuchyňského prkénka

Častým oplachováním prkénka pod proudem vody dochází často k poškozování jejich povrchu. Je přitom potřeba, aby dřevěná prkénka byla naopak co nejvíce odolná vůči vzniku rýh od ostrých nožů apod., Případně je chránit proti průniku zbytků potravin. Jednou z možností je prkénko pečlivě naimpregnovat pomocí včelího vosku a oleje.

Dřevěná prkénka je vhodné při čištění otírat octovou vodou. Ocet totiž funguje jakožto dezinfekční prostředek, který účinně zbavuje dřevěné prkénko bakterií. Mezi ty může patřit například E. Coli, staphylococcus anebo známá a nebezpečná salmonela. Důvod, proč věnovat údržbě dřevěného kuchyňského prkénka dostatečnou pozornost je tedy nasnadě.

Zbavit se těchto nezvaných hostů můžete ale i s pomocí soli. Navlhčeným hadříkem důkladně namočeným do vrstvy soli zbavíte povrch nejen bakterií, ale i všech dalších nečistot.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vycistit-drevene-prkenko-20230125.html

https://bydlimechytre.cz/jak-nejlepe-vycistit-drevene-kuchynske-prkenko/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.