Jak vyhnat moly ze spíže? Nemusíte utrácet, levné koření máte doma

Spíž

Potravinový mol, správně zavíječ moučný, je malý motýlek o velikosti 10-12 mm, světle hnědý, s tmavými konci křídel. Larvy jsou bílé a mají tmavou hlavu. Plně dorostlé jsou také asi 12 cm dlouhé. Škodí právě ony, nejčastěji je najdete v mouce, obilovinách, luštěninách a podobně. My se v následujících řádcích podíváme na to, jak vyhnat moly ze spíže. Jde to levně a rychle.

Jak poznáte molí návštěvu

Většinou nejdříve zaregistrujete poletující motýlky. Často také otevřete sáček s moukou a objevíte charakteristické pavučinky, které larvy vytvářejí. Při bližším zkoumání potravin pak narazíte na dírky, které vykousaly v papírových nebo plastových obalech dospělé larvy před zakuklením. V okolí také budou přilepené prázdné kukličky.

Kde se u vás vzali?

Většinou si domů přinesete napadenou potravinu z obchodu, ale mohou k vám zavítat i oknem, hlavně v letním období, a nebo v panelovém domě i od sousedů, například větrací šachtou.

jak využít prošlé potraviny

Foto: Pixabay

Moly ze spíže vyžene bobkový list

Toto koření má v domácnosti hned několik využití. Lze ho skvěle použít k dochucení pokrmů, provonění domu nebo ke složení bouquet garni, které vám poslouží při vaření některých specialit. Bobkový list alias vavřín má ovšem i další netušené využití. Pokud totiž vložíte jeho listy do mouky nebo jiných potravin, v nichž se často zdržují moli, dokážete je od návštěvy vaší spíže velmi spolehlivě odradit. Rozhodně se vyplatí to zkusit. A podobnou funkci má i hřebíček nebo levandule (i když ta platí spíše na moly šatní).

Zdroje info: https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-se-zbavit-molu-nesnaseji-pruvan-mraz-vuni-bokoveho-listu, https://www.spotrebitelskytest.cz/magazin/jak-vyhubit-mole?gclid=Cj0KCQiA4OybBhCzARIsAIcfn9mEgoZaGmCrIhpEK4jZMQCZYU0aZigo9ehgyxTisJQ6leHwiKrxw6UaAoDWEALw_wcB, https://www.pasti.cz/blog/mol-potravinovy-a-jak-se-ho-zbavit/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-se-zbavit-molu-30000614.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.