Užitečný kompost je možné mít i na balkoně. Vytvoříte ho jednoduše

kompost

Kompost nemusíte zakládat jen na svých zahrádkách, můžete ho ve skutečnosti mít i v malém bytě, pokud disponuje balkonem. Odpady organického původu tak nemusí nutně končit pouze v kontejneru. Co je třeba o domácím kompostování vědět? A co je to vermikompostér?

Co je vermikompostér?  

Ke kompostování doma využijte tzv. vermikompostér. Jedná se o nádobu určenou pro rozklad organických látek prostřednictvím žížal. Jeho použití není složité, naplňte jej zkrátka větším množstvím žížal, které už se postarají bezpečně o rozklad bioodpadu a také samotným kuchyňským odpadem, hlínou či drobnými kousky papíru.

Žížaly je během kompostování potřeba krmit. Jako u každého jiného kompostu platí, abyste nepoužívali na kompost žádné masné ani mléčné výrobky. Také ostrým potravinám jako je například chilli se raději úplně vyhněte. Vhodné nejsou ani citrusové plody, zejména pak kyselé citrony.

kompost

Foto: Pixabay

Starost o žížaly

Žížaly patří mezi vegany, nepohrdnou zeleninou ani slupkami od banánů. Je však důležité k nim přistupovat podobně jako k domácím mazlíčkům a aby se jim skutečně dobře dařilo, je zapotřebí zajistit jim kromě potravy i další podmínky, např. dostatečnou vlhkost.

Vlhkost získávají z biologického kuchyňského odpadu, pokud je ale vlhkost nedostatečná, dá se případně využít i zvlhčovače. Do vermikompostéru zajistěte také dostatečný přístup vzduchu, žížaly dýchají celým povrchem svého těla.

Posledním parametrem, na který je třeba dávat pozor je teplota. Vermikompostér nevystavujte nikdy přímému sluneční záření. Žížalám dopřejte spíše stinné místo se stálou teplotou. Věřte, že se vám za to odvděčí kvalitním kompostem, který můžete dopřát například vašim rostlinám na balkoně, nebo v zimní zahradě. A právě tam umístěte i svůj kompostér, alespoň v teplých měsících. V zimě je na místě přemístit kompostér do teplejšího prostředí, poslouží sklep nebo třeba komora. Zápachu není třeba se bát, vermikompostér totiž nezapáchá.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-300532-zalozte-si-kompost-v-byte-je-to-snadne

https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/je-mozne-kompostovat-i-v-byte/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.