Je možné zabránit kočce v poškrábání nábytku?

Kočky

Škrábání nábytku je jedna z věcí, kterou mají naši kočičí společníci často obzvlášť rádi, a možná vás nebude šokovat, když si uvědomíte, že neexistuje žádný zvláštní způsob, jak je od škrábání úplně odradit. Dobrou zprávou je, že jednoduše můžete minimalizovat škody a podpořit méně nebezpečné chování.

Nabídněte kočce alternativu

Pro začátek je třeba kočce dát volitelný předmět, který ocení. Kočky si pravidelně vyberou něco, co se jim líbí víc než vaše pohovka v případě, že je to nabízeno, takže si všímejte jejich sklonů ke škrábání, abyste zjistili, k čemu je lze přitáhnout. V případě, že mají tendenci škrábat shora dolů, dává pořízení vertikálního škrabadla největší smysl. V případě, že mají tendenci chodit na koberec, je vhodnější škrabadlo ve tvaru rohože.

Umístěte škrabadlo na strategické místo

Škrabadla
Foto: Pixabay

Pouhé pořízení škrabadla nestačí – musíte ho umístit na nějaké místo, kde se kočky rády zdržují. Kočky mají tendenci škrábat, aby se protáhly a uklidnily. V případě, že mají oblíbený parapet nebo místo k odpočinku, je umístění škrabadla do zóny, kterou od nynějška považují za svou doménu, nejlepší řešení.

Využijte spreje

Pokud vaše kočka potřebuje více přesvědčování, použijte kočičí česnek, abyste kočku zastavili v její činnosti. Jak jste si možná sami uvědomili, kočky na disciplínu nereagují. Pravidelně nesplňují povely, křik nebo rozruch souvisí právě s množstvím škrábání! Takže kočku zbytečně nestresujte.

Využijte bariéru

Kočkám můžete zabránit v poškrábání, když nad jejich oblíbené místo pro škrábání záměrně položíte potahy, ručníky nebo jinou tkaninu. Některé kočky se vzdají a jdou po něčem jiném, když zjistí, že je těžké se dostat na své obvyklé místo.

Prolézačka
Foto: Pixabay

Ukažte jim, kde mají svůj hrací koutek a snažte se je odtamtud ničím nevystrnadit. Udělejte jim prostor, kde mohou odpočívat v klidu a bez vašeho vyrušování…

Zdroje info: lifehacker.com, besstlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay