Jak odstranit rez z nerezových spotřebičů v kuchyni?

Nerezová ocel

Kdysi byli oblíbené bílé varianty, které jsou jednoduché, ale těžké na údržbu. Zato nerezové vybavení se dnes dočkalo opravdu velké obliby. Ale nerezový materiál není vždy tou nejlepší variantou materiálu (hlavně u trouby, myčky a ledničky) do kuchyně. 

Důvodů je celá řada, ale jedním z nich je, že navzdory tomu, jak jsou uváděny jako nereznoucí, mohou přístroje z nerezové oceli opravdu lehce zrezivět. Pokud se to stalo i u vás, zde je návod, jak ji odstranit.

Mohou přístroje z nerezové oceli zrezivět?

Stručně řečeno ano. Propagační materiály společností nebo horlivý obchodní zástupce vám mohou zaručit, že vaše zbrusu nová nerezová trouba nikdy nezrezne, ale není to tak docela pravda.

Co způsobuje rezavění nerezové oceli?

Aniž bychom to museli brát technicky, nerezová ocel obsahuje chrom, který při kontaktu s kyslíkem vytváří neviditelnou – nepostřehnutelnou vrstvu (oxid chromu), která pokrývá celý povrch výrobku, takže na něm nevznikají skvrny a nerezaví. Když je však tato vrstva poškozena, vlhkost se může dostat pod ní, což způsobuje rezavění povrchu stroje. Pravidelně (a neúmyslně) způsobuje poškození – ve většině případů při čištění.

Jaké prostředky a předměty poškodí ochrannou vrstvu?

  • Čisticí prostředky s obsahem chloridů (fade, fluor, chlor, brom, jód atd.)
  • Prostředky s obsahem lihu, vonných solí nebo minerálních lihovin (přípravky, které obsahují čpavek)
  • Nebo prostředky s obsahem muriatové kyseliny
  • Jakékoli jiné žíravé čisticí prostředky
  • Ocelová vlna, drátěnky nebo ocelové kartáče.

Jak zlikvidovat rez ze spotřebičů z nerezové oceli

Nerezové spotřebiče
Foto: Pixabay

Rez a zoxidované skvrny, které se objevují na nerezovém obalu přístrojů, jsou naštěstí pouze na povrchu, a proto je jejich odstranění poměrně snadné. Máte dvě možnosti – obě vyžadují trochu oleje na kolena, v závislosti na závažnosti rzi:

  • Jedlá soda: Vmíchejte sodu a vodu do pasty. Naneste směs čistým hadříkem nebo štětcem s měkkými štětinami a rozetřete ho v průběhu linií kovových čar.
  • Speciální přípravky na nerezové povrchy: Naneste čistým vlhkým hadříkem nebo měkkou houbou a třete v oblasti linií kovových čar, dokud rez nezmizí.

Bez ohledu na to, který čisticí prostředek použijete, až rez zmizí, otřete varnou desku čistým vlhkým hadříkem, abyste ji umyli, a poté ji osušte novým hadříkem.

Nakonec použijte speciální čisticí prostředek na nerezovou ocel obsahujícího minerální olej, který je schopen nabídnout pomoc při ochraně obranné vrstvy – nerezové oceli. Poté opět nanesete tenkou vrstvu minerálního oleje, kterou vyleštíte pomocí čistého hadříku z mikrovlákna. Pokud nemáte po ruce ani jeden z nich, v nouzi postačí dětský olej – vyhněte se potravinářským olejům (např. olivovému nebo rostlinnému), protože mohou žluknout.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay