Cenné piliny: Dřevěný zahradní odpad určitě využijete

piliny

Zahradní odpad není nezbytně předurčený k likvidaci. Pokud se vám po generálním úklidu vaší zahrady nakupily odřezy větví, piliny, štěpky nebo další kousky dřevin, nevyhazujte je a neřešte ani výkup pilin. Mají totiž další využití.

Piliny jako požehnání pro kompost

Piliny i ostatní dřevěný odpad ještě mohou velmi dobře posloužit na kompostu. Pokud se jej k tomuto účelu rozhodnete použít, vždy vybírejte piliny či menší kusy a vrstvěte zahradní odpad jen v tenčích vrstvách spolu ještě s dalším obsahem kompostu. Lopatu zeminy můžete bez problémů proházet spolu s pilinami a přidat jí na kompost. Kompost pravidelně prohazujte hráběmi a nebojte se občas přidat vápno.

pilinyFoto: Pixabay

Piliny místo mulčovací kůry

Piliny obsahují mnoho užitečných živin a fungují navíc podobně jako mulčovací kůra. To znamená toho také brání v přemokření půdy a jsou prevencí i před zahníváním kořenů rostlin, které často díky velkému obsahu vody uhynou. Současně ale půdu chrání před nadměrným odpařováním vody.

Další využití pilin a štěpků

 Z přebytečných pilin lze vytvořit také cestičky a linie oddělující různé prostory zahrady, které příjemně dekorují zahradu. Kromě toho jsou ideálním základem pro vyvýšené záhony.

Nasypete-li štěpku a piliny mezi řádky bramborového pole, získáte pro ně ochranu před škůdci, konkrétně před mandelinkou bramborovou. V neposlední řadě mohou piliny ve směsi s vlhkou slámou sloužit jako ideální substrát pro pěstování hub ze zakoupeného podhoubí.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyuzit-odpad-ze-zahrady-30001116.html

https://zahrada-technika.cz/tipy-vyuziti-pilin-rezani

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.