Jak si připravit domácí hnojivo pro orchideje

orchidej

Orchideje, které se mohou pyšnit svými pestrobarevnými květy, upoutají na první pohled a jsou radostí nejednoho pěstitele i milovníka květin. Aby vám ale mohly orchideje dělat jen samou radost, je potřeba se o ně vzorně starat. Kromě zalévání a ochranou půdy před přemokřením je potřeba je také hnojit. Není přitom třeba kupovat drahá hnojiva, postačí nám k tomu i ručně vyrobené, domácí hnojivo. To si můžete připravit během chvilky z čerstvých kvasnic.

Co je třeba pro přípravu hnojiva?

K přípravě hnojiva budeme potřebovat poměrně hluboký kyblík, který má objem větší než 10 litrů. Přibližně 100 g kvasnic v něm smíchejte s 10 litry teplé vody. Kvasnice i vodu spojte dohromady tak, aby se mohly kvasnice dobře rozpustit a takto připravené hnojivo ponechte alespoň hodinu odstát. Část z připravené zálivky nalijte do mísy, orchidej ponechte naloženou v lázni po dobu 15-20 minut.

Kvasnice dodají rostlině nejen potřebné vitamíny, ale i minerály a další potřebné látky k jejich růstu. Ty dodají orchidejím energii a podílet se budou i na jejich dalším růstu. Ten se koneckonců díky hnojení dokonce urychlí. Díky kvasnicím, která má doma každý, se tak můžeme vyhnout nutnému nákupu chemických hnojiv.

orchidej

Foto: Pixabay

Další způsob přípravy hnojiva

Hnojivo lze připravit i s pomocí procesu fermentace. První krok je stejný: do sklenice rozmělněte přibližně 100 g droždí a rozpusťte ho v teplé vodě. Přidat je třeba i cukr, díky kterému započne požadovaný chemický proces. Obsah důkladně promíchejte a nechte ho dvě hodiny odstát. Nakonec hnojivo smíchejte s dalšími deseti litry teplé vody. Týden nechte tento nálev odstát. Obsah během kvašení zvětší svůj objem, je proto důležité s tím počítat a tomu přizpůsobit použitou nádobu. Hnojivo, které takto vyrobíte v konečné fázi ještě před samotnou zálivkou zřeďte vodou v poměru 1:1.  Díky po domácky vyrobenému hnojivu, orchideje více odolávají chorobám.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/orchideje-hnojivo-drozdi-20300529.html

https://adbz.cz/zahrada/domaci-vyziva-pro-orchideje/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.