Kopr vonný: Jak na balkonové či domácí pěstování

kopr

Výtečné koření i léčivka s typickým a nezaměnitelným aroma. Kopr by v bylinkové zahrádce neměl chybět. Ale ne každý má zahradu. Naštěstí kopr je možné pěstovat na balkonu i doma v květináči. Jak na to? A jak ho následně prakticky využít v kuchyni?

Kopr je nenáročnou letničkou, kterou můžete pěstovat nejen na balkonu, ale i v květináči v interiéru. Aromatická rostlina, kterou odnepaměti využívá evropská i indická kuchyně. Kopr byl cenný již ve starověkém Egyptě. V dávných dobách se používal jako platidlo. Židé museli z jeho pěstování odvádět pravidelné naturální daně Římanům a ti si z kopru dělali věnečky. Nevěsty tehdy věřily, že kdy si do boty dají kopr, nezmocní se v domě tchyně naprosto všeho. Vy si kopr do obuvi rozhodně nedávejte, ale vypěstujte si vlastní ve svůj prospěch.

Nenáročné pěstování na balkonu či v interiéru

Kopr se pěstuje jako jednoletka. V případě domácího či balkonového pěstování ho můžete vysévat do truhlíků nebo květináče. I když je možné vysévat všechny odrůdy, tak nečekejte, až vykvetou, ale sklízejte zelené lístky, když rostlina doroste výšky 15 až 20 cm. Pro balkonové nebo domácí pěstování v květináči je speciálně vyšlechtěna odrůda Compact. V plném růstu je rostlina vysoká 30 až 40 cm a vyznačuje se bohatým olistěním s tmavě zeleným listem.

Rostlině se daří v propustné zemině, potřebuje dostatečnou zálivku. Silné aroma podpoří dostatek slunce, je tak ideální volit slunné místo. Kopr velmi dobře klíčí ze semínek, je tak možné sklízet první lístky již šest týdnů od výsevu.

kopr semena

Foto: Pixabay

Využití kopru nejen do omáčky či okurek

Kromě typického a všem známého využití, se nabízí mnohem pestřejší použití kopru. Hodí se na různé úpravy ryb, pokrmy z brambor či vajec, na saláty, kuře apod. Pokud ho budete přidávat do pokrmu, tak až na samý konec tepelné úpravy, aby si lístky zachovaly chuť, vůni a prospěšné látky.

Využít můžete i zralá semena kopru, která pomáhají při trávicích problémech a rovněž mají příznivý vliv na růst vlasů a nehtů. Lze použít na přípravu léčivého čaje. Žvýkáním semen zase osvěžíte dech.

Zdroj: semena.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay