02_kava

Káva jako dekorace a její další domácí využití

Na světě asi nenajdeme oblíbenější nápoj. Káva se pije prakticky v každém koutě naší planety a  jen málokdo si umí představit svůj den bez šálku (spíše více šálků) voňavého nápoje. Evropa, kam se káva dostala na začátku 17. století, není v tomto ohledu žádnou výjimkou a i u nás spotřebováváme kávu v ohromném množství. Káva ale nemusí být pouze pro pití, široké využití nalezne v domácnosti.

Kávové dekorace

Kávová zrna jsou pro tvorbu dekorací výborným materiálem. Pokud máte konferenční stolek se skleněnou deskou pod níž jsou prostory pro umístění dekoračních předmětů, káva tam může doplnit malé kamínky, barevné oblázky a další typicky používané materiály.

Kávová zrna lze také nasypat do nějaké pěkně vypadající průhledné nádoby, ta se sama stane následně dekorací. Sklenici s kávovými zrny lze používat i jako stojánek např. na kosmetické pomůcky v koupelně, tužky na pracovním stole apod.

Dalším způsobem, jak lze z kávových zrn vytvořit dekoraci, je vytvořit z nich mozaiku. Nejlépe vypadají nalepené na sololitové desce, ideálně zlatavé barvy. Takto vytvořené dílo můžete zavěsit na zeď, postavit na poličku apod. Výhodou kávových dekorací je, že přitom také příjemně provoní celou místnost.

01_kava

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další využití kávy v domácnosti

Kávu lze využívat nejen v podobě zrnek, ale zužitkovat lze i kávovou sedlinu neboli lógr. Ten slouží jako efektivní repelent (použít lze samozřejmě i čerstvě namletou kávu). Otravují-li vás tedy při posezení na zahradě komáři, posrtavte nas stůl nádobku s lógrem a budete od nich mít pokoj.

Kávová sedlina je ve skutečnosti velmi bohatá na některé důležité prvky jako je draslík, hořčík či fosfor. Lógr je proto dobré kompostovat a používá se i pro přípravu domácích peelingů či zábalů na vlasy. V neposlední řadě lze sedlinu použít míto písku pro čištění připáleného nádobí. Sedlina nádobí nepoškrábe a její použití je ekologičtější než u uměle vyrobeného písku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *