Elektřina

Přehledné srovnání plateb evropských zemí za elektřinu

Výdaje za elektrickou energii jsou mnohdy poměrně vysoké. Zrovna nyní, v době koronavirové, kdy jsme všichni doma, účty za elektrickou energii bezesporu stoupají. Přesto na tom nejsme z hlediska plateb nejhůře ani nejlépe. My se v následujících řádcích podíváme na pozoruhodné výsledky průzkumu SaveOnEnergy.com/uk. Ten vychází z dat Eurostatu a Odysee-mure a týká se analýzy nákladů na elektřinu týkajících se domácností. Přidáme mimo jiné i zajímavý graf a tabulku.

Za elektřinu platí nejvíce v Norsku

Nejvyšší finanční prostředky vynakládají za elektřinu v Norsku. Vydají ročně 2 467 EUR, tedy 205,58 EUR měsíčně. Skutečnost je taková, že byty v Norsku spotřebují největší množství elektřiny, a to neskutečných 14 181 kWh ročně. Druhou pozici zaujímá Švédsko Částka činí 1767 EUR ročně, respektive 147,25 € měsíčně. Bronzovou pozici obsadil Kypr se spotřebou 1 563 EUR za rok, což činí 130,25 EUR za měsíc.  

Spotřeba energie

Infografika týkající se spotřeby energie v Evropě: Zdroj obrázku SaveOnEnergy.com/uk

Nejlevnější elektřina v Bulharsku

Portál SaveOnEnergy.com/uk poukazuje na to, že nejnižší účty za elektřinu platí domácnosti v Bulharsku. Ročně utratí 306 EUR a měsíčně 25,50 EUR. A místní náklady za kWh? Pouhých 0,096 EUR. Druhé nejlevnější je z hlediska účtů za elektřinu Maďarsko. Účtuje se tady průměrně 370 EUR, respektive 30,83 EUR měsíčně. Na třetí pozici je Polsko. Tady se platí 390 EUR ročně a 32,50 EUR měsíčně.

Nejvyšší procento z příjmů jde na elektřinu v Portugalsku

Z ročního platu 10 023 EUR jde na účty za elektřinu v Portugalsku 989 EUR, tedy 9,8 %. Druzí Chorvati vynaloží 9,7 % své mzdy a na kypru je to 9,6 %.

Nejvyšší procento z příjmů jde na elektřinu

Nejvyšší procento z příjmů jde na elektřinu: Zdroj obrázku SaveOnEnergy.com/uk

Nejnižší procento z příjmů jde na elektřinu v Lucembursku

Při ročním platu neuvěřitelných 36 354 EUR, jde tedy jen o 2,1 % z platu! V Nizozemí činí částka 2,9 % a v Dánsku 3,2 %.

SaveOnEnergy.com/uk

Nejnižší procento z příjmů jde na elektřinu: Zdroj obrázku SaveOnEnergy.com/uk

A jak je na tom Česká republika? Na základě tabulek se můžete přesvědčit sami.

Žárovka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *