02_nuzky

Jak doma nabrousit nůžky

Nůžky jsou nástrojem, bez kterého se neobejde žádná domácnost. Čas ale otupí i ten nejostřejší břit a ani nůžky nevydrží ostré donekonečna. V dnešní době se již příliš nenosí odnášet nůžky na přebroušení a najít příslušnou provozovnu může být problém. Nabrousit si nůžky ale zvládnete i doma, stačí k tomu využít některý z následujících jednoduchých triků.

Smirkový papír

Jedná se o velmi jednoduchý způsob broušení nůžek, stačí k němu pořídit si arch smirkového papíru. Jeho zrnitost by měla být alespoň na úrovni 150-200, může ale být i vyšší. Ve chvíli kdy máte smirkový papír stačí už jen ohnout jej tak, aby drsná strana byla na obou stranách, a střihat. Stříhejte takto ohnutý smirkový papír na úzké proužky. Každým střihnutím se budou čepele brousit, je přitom třeba střihat dlouhými střihnutími. Pouhých 20 střihnutí bude stačit k tomu, aby se nůžky znovu nabrousily. Na konci už stačí jen čepele otřít a nůžky budou jako nové.

Hliníková fólie

I obyčejná hliníková fólie, kterou má v kuchyni každý, dokáže posloužit stejným způsobem jako smirkový papír. Přehněte fólii na několikrát a opět začněte stříhat, od středu až ke špičce. I tímto způsobem lze nůžky nabrousit či dobrousit.

01_nuzky

Zdroj obrázku: Pixabay,com

Sklo

Větší nůžky lze rozevřít tak, že se do jejich rozevřených čepelí vejde sklenice, např. zavařovací. Každé střihnutí způsobí, že se sklenice valivým pohybem pohne tak, že přes její povrch přejedou čepele celou svojí délkou. Udělají samozřejmě rýhy – používejte proto sklenici, na které vám nikterak nezáleží – přitom jí bude ale brousit. Opět bude třeba udělat to vícekrát a nakonec čepele otřít abyste je zbavily drobných skleněných částeček.

Brousek

Pokud chcete hrát na jistotu, pořiďte si zkrátka brousek. Navlhčete jeho povrch a vnitřní stranou čepelí nůžek, kteru držíte vůči brousku v ostrém úhlu, po něm přejíždějte. Správný pohyb chce trochu cviku, ale poté vám to již půjde samo. Aby se vám čepele brousily dobře, je vhodné nůžky rozebrat, tím se zlepší přístup k celé délce obou čepelí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *