Jedovatý hřib kovář: Nevěřte mýtům a vyrazte do lesa
Tak už je to konečně tady. Houbová sezona dorazila. Pravda je taková, že doposud bylo ještě sucho, nicméně s dešti, které přišly nedávno, se objeví spousta různých hub, jež jsou spjaté s létem a počátkem sezony. Jednou z nich je bezesporu také hřib kovář. Tato skvělá houba je opředena různými mýty a dokonce tím, že je nejedlá, případně jedovatá. Lidé takovýmto zprávám bohužel často věří, a tak si hřib kovář nenajde místo v jejich koších. Je to škoda, protože jde o skvělou houbu. My se na tyto nepravdy podíváme podrobněji v následujících řádcích.
Jedovatá houba, které se raději vyhněte
První a největší nesmysl. Hřib kovář určitě není jedovatý. Obsahuje pouze termolabilní jedovaté látky, které ale díky pořádné tepelné úpravě zmizí. Tím si můžete být jistí. Většinu hub ostatně musíme upravovat, aby byly stravitelné. Skoro syrové jíme tak maximálně žampiony nebo hlívu ústřičnou. Česká mykologická společnost uvádí, že tato houba obsahuje cytolytické či hemolytické toxiny způsobující zvracení a průjmy. Za syrova ale hřib kovář nikdo nekonzumuje. Stačí ho pouze podusit klasicky cca 20 minut a máte jistotu, že budete jíst skvělou houbu, na níž si pochutnáte.
Hřib kovář: Foto Lucas https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neoboletus_luridiformis_-_Scarletina_Bolete_(27950662382).jpg
Kovář prostě nečerviví
Ano, většinou se setkáme s plodnicemi, které jsou skutečně čisté, a to i nyní v jarním a letním období. Houba je skutečně odolná vůči červivosti, nicméně vše je dáno také počasím. Setkat se lze s mnohými plodnicemi, jež budou prolezlé červíky. Jejich cesty jdou navíc velmi dobře vidět, jelikož se barví ještě tmavším odstínem.
Hřib kovář na řezu, chce červivějící: Foto George Chernilevsky https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Boletus_erythropus_2010_G1.jpg
Kovář je ideální na sušení
Ani ne. Houba velmi rychle mění barvu a stává se maximálně tmavou. Po usušení je navíc zapotřebí houby také delší dobu upravovat podobně, jako by to bylo s čerstvými plodnicemi. Na sušení se kovář skutečně moc nehodí a my ho nesušíme.
Kováře prozradí žluté rourky
Ne vždy. Takto světlé rourky se objevují zejména u mladých plodnic. Ty starší už mají rourky sytě červené. Na tento poznávací znak je třeba dát pozor.
Hřib kovář roste jen v lese
Většinou ano, nicméně nemusí tomu tak být. Mnohdy se s ním setkáme také na okraji lesů. Hojně roste také v trávě na louce.
Zdroje info: Autor, myko.cz, https://www.nasezahrada.com/nejedly-kovar-a-dalsi-myty-o-teto-skvele-hoube/
Hřib kovář: Náhledové foto Holger Krisp https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flockenstielige_Hexen-R%C3%B6hrling_Boletus_erythropus.jpg
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.