Je pro stavbu bazénu potřeba stavební povolení? Plocha jako rozhodující parametr

bazén

Pokud vás letní horka definitivně přesvědčily o tom, že se pro další sezónu na své zahradě bez bazénu neobejdete, bude vás jistě zajímat, kdy je ke stavbě bazénu potřeba stavební povolení. Jak to tedy s bazény a úřady vlastně je? Pro začátek dobrá zpráva: je to snazší než v minulosti.

Plocha jako nejdůležitější parametr

Při posuzování toho, zda je třeba stavbu vašeho nového bazénu řešit s úřady či nikoliv, je nejdůležitějším parametrem jeho plocha. Její zásadní hodnota je přitom 40 metrů čtverečních. Pro bazény u rodinných domů i rekreačních objektů s menší zastavěnou plochou neplatí povinnost získání stavebního povolení ani povinnost tuto stavbu ohlašovat. Je však přitom třeba dodržet podmínku minimální vzdálenosti od sousedního pozemku, konkrétně 2 metry.

bazén

Foto: Pixabay

A co větší bazény?

U bazénů s plochou větší než 40 metrů čtverečních již bude třeba jednat se stavebním úřadem. Nutný bude totiž územní souhlas. Jedná se ale o posun k lepšímu od doby, kdy takový bazén podléhal povinnosti ohlášení stavby.

Pro vlastní vyřízení územního souhlasu bude třeba prokázat vlastnictví pozemku (případně doložit plnou moc) nebo práva provést stavbu, vyplnit do příslušného formuláře čísla pozemků i popis záměru a připravit projektovou dokumentaci.

Na co je třeba si dát pozor

Ačkoliv mnoho lidí nebude muset díky ploše bazénu menší než 40 metrů čtverečních řešit stavební povolení, přece jen je třeba dát si pozor na to, zda není stavba bazénu vyloučena nebo omezena územním plánem dané obce. A jako vždy platí, že od věci není ani informování sousedů. Dobré sousedské vztahy jsou důležité vždy.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/stavba-bazenu-na-zahrade-kdy-budete-potrebovat-stavebni-povoleni/

https://bazenyznerezu.cz/stavebni-povoleni-na-bazen-kdy-je-potreba/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.