Jak využít kardamom v kuchyni i v domácnosti – tento exotický „rákos“ nepatří jen do cizokrajných jídel

Kardamom (nesprávně kardamon) patří mezi nejdražší druhy koření, zvláště ten zelený, zvaný též pravý. Jeho vybělením vzniká kardamom bílý. Dalším druhem je kardamom černý (jinak hnědý, dlouhý nebo nepálský). Oba jsou původem z Indie, největším vývozcem kardamomu v současnosti je ale Guatemala.

Na plantážích vypadá podobně jako rákos a nejspíš byste ji snadno přehlédli. Ovšem jakmile narazíte na sušící se tobolky, budete mít okamžitě jasno.

Využití kardamomu v léčitelství a farmacii

Esenciální oleje kardamomu obsahují minerály, antioxidanty a další prospěšné látky. Pomáhá proti křečím, léčí bolesti žaludku a vůbec problémy s trávícím ústrojím, díky antiseptickým účinkům zabíjí viry i bakterie, podporuje imunitní systém a používá se i jako mužské afrodisiakum.

Foto: Pixabay

Na léčivý nálev zalijte 1 lžičku kardamomu v prášku ¼ l vody a nechte 15 minut louhovat. Poté vypijte (třeba s medem) nebo nálev kloktejte (při bolestech v krku).

Čaj s kardamomem

Ingredience:

  • 12 zelených tobolek kardamomu
  • 1 lžíce černého čaje
  • 1 lžíce sušené pomerančové kůry (dle chuti -nemusí být)
  • 1,5 l horké vody

Postup:

Tobolky rozdrťte a spolu s kůrou je přelijte horkou vodou. Nádobu přikryjte. Po 10 minutách louhování přidejte černý čaj a louhujte další 3 minuty. Přeceďte a podávejte s cukrem a mlékem. Místo pomerančové kůry můžete přidat další koření, například skořici a hřebíček.

Zdroje: https://www.karelhadek.eu/uvod-2/herbar/kardamom-obecnu, https://www.denik.cz/dum-a-byt/maly-zazrak-jmenem-kardamom-jak-s-nim-kouzlit-v-kuchyni-20170413.html, https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/kardamom-jaky-je-rozdil-mezi-zelenym-cernym-bilym-jak-ho-pouzit, https://www.tajemstvichuti.cz/recepty-2/kardamom/, https://www.koreni.cz/recepty/kardamomova-kava, http://www.pradobroty.cz/2014/03/maslove-susenky-s-kardamomem.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.