Jak v našich podmínkách pěstovat bambus

bambus

Bambus je travina, která díky svému subtropickému původu voní dálkami a exotikou. Žádné jeho vlastnosti ale ve skutečnosti nebrání ani jeho pěstování v našich zeměpisných šířkách. Není to navíc nikterak složité, přesto je ale třeba znát několik základních pravidel. S nimi už půjde pěstování bambusu samo.

Bambus a mírné podnebné pásmo

Bambusů existuje celá řada druhů. Nejčastěji si pod tímto pojmem asi člověk představí tvrdá, široká stébla čnící do výše mnoha desítek metrů. Není ale příliš velkým překvapením, že pro naše podmínky je třeba očekávání trochu mírnit a volit druhy, které svým vzhledem připomínají spíše keře.

Bambus lze na našich zahradách použít jako živý plot, anebo jako zajímavou dekoraci. Bambus však nemusíme pěstovat jen na zahradách, ale také v květináči, nebo jen ve vodě, kde pustí slabé kořeny.

Bambus

Foto: Pixabay

Tipy pro zalévání bambusu

Bambus postačí zalévat jednou až dvakrát týdně, během jara ho můžeme hnojit i běžným hnojivem na pokojové rostliny. Při pěstování ve vodě postačí vyměnit vodu jednou týdně, kořínky rychle houstnou, a proto je dobré je zastřihnout nůžkami. Stará a suchá stébla postačí odstranit. Na místo nich získají pro svůj růst prostor nové výhonky.

Bambus je všeobecně náchylný na mrazivé podmínky. I když ale bambus pochází ze subtropických oblastí, důvodem není mráz jako takový, nýbrž nedostatek vláhy ve zmrzlé půdě. Kořeny je potřeba ochránit ochrannou vrstvou, nejlépe mulčovací kůrou nebo listím. V takovém případě přečká bez úhony i zimu.

Bambus je potřeba dobře vyživovat, vhodný je pro něj kvalitní substrát bohatý na živiny i minerální látky. Nesnese příliš velké přemokření, protože má velmi krátké kořeny, které by se při masivním zalití mohly snadno vyplavit na povrch. Bambus lze sázet díky mělkým kořenům vedle sebe.

Zdroj informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/bambus-v-zahrade-zadny-problem-26298.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.