Jak správně vybírat jídelní stůl do domácnosti

stůl

I přesto, že je kultura dnešního stolování více uspěchaná, jídelní stůl patří do všech domácností. U jídelního stolu je možné se setkat s celou rodinou a v průběhu konzumace několika chodů jídla, což většina z vás o víkendech dodržuje, utužovat rodinnou atmosféru. Jídelní stůl je tedy jakýmsi centrem pro setkávání a stává se jedním z hlavních bodů domácnosti, u kterého můžete kdykoliv usednout, když se potřebujete napít nebo najíst. Je tedy důležité, aby jídelní stůl nechyběl v žádné rodině.

Jak takový stůl vybrat?

Jídelní stůl vybírejte vždy podle počtu členů vaší rodiny. Pokud vám to rozměry vašeho interiéru dovolí, je třeba pomyslet samozřejmě především na to, jak budete sedět u stolu všichni z rodiny až se společně sejdete například u společné večeře. Pokud k vám například jezdí o víkendech i vaše rodiče nebo známí, je dobré vybrat stůl, který lze také rozložit a zvětšit. Náhradní židle ke stolu lze přes týden uchovat například v komoře.

Každý, kdo stoluje, si zaslouží zachovat etiketu slušného stolování. Dostatek místa, který je potřeba nejen na lokty, musí stůl poskytovat všem stolovníkům. Možnost vysunout a zasunout židli ke stolu i od stolu by mělo být samozřejmostí. Prostor kolem vás musí zůstat volný. Kdo z vás by chtěl stolovat se stlačeným žaludkem v koutě?

jídelna

Foto: Pixabay

Technické parametry

Kromě toho, že si zachováte u stolu dostatek prostoru, musíte dbát i na to, aby byl váš stůl bytelný. V každém případě by se neměl viklat. Luby, které se nacházejí pod deskou stolu, by měly být dostatečně kvalitní, aby zajistily pevnost celé plochy stolu. Tzv. svlaky blokují naopak kývání stolu do stran. Upevnění stolu a jeho fixace je zpravidla to nejdůležitější. U větších stolů by pak neměla chybět ani opora nohou, tzv. trnoží, které fixuje důležitou podporu stolu.

Materiál je rozhodující

Stoly z materiálů jiných než je masiv, například z lamina, budou mít s největší pravděpodobností krátkou životnost. Takové stoly jsou více náchylné na oděr a jejich stabilita nebývá tak na vysoké úrovni jako u stolů, které jsou vyrobeny z masivu. Celodřevěné stoly jsou sice poměrně drahé, ale jejich bytelnost a životnost je nedocenitelná.

Vyberte správnou barvu i odstín

Pokud máte doma například rámy oken z buku, vybírejte stůl vždy tak, aby odstín stolu byl ostatním prvkům co možná nejblíže. Nezapomeňte však ani na to, že odstíny se mohou na světle různit. Například tmavá třešeň v tmavém koutě nebude příliš vynikat. Do tmavých koutů místnosti vybírejte spíše světlejší dřevo a naopak.

Zdroje informací: https://ceskykutil.cz/clanek-12200-jidelni-stoly

https://www.sconto.cz/magazin/radime-jak-vybrat-jidelni-stul

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.