Jak se zbavit červotoče? Nedejte mu šanci

dřevo

Nekonečný a mnohdy i život ztrpčující neřád, to je červotoč. Boj s ním bývá skličující pro mnoho lidí, kteří mají doma dřevěný nábytek. Ve chvíli, kdy se červotoč objeví, bývá zle. Dostane se přesně tam, kam on sám potřebuje a způsobuje řadu potíží, dřevo nahlodává do hloubky a tím způsobuje zkázu pro jinak zdravé dřevo. Je čas, zbavit se ho včas. Jak?

O houby ani plísně zájem není

Nepřetržitý zvuk hlasitého chroupání vám často napoví, že červotoč je na blízku. Jednat je v takovou chvíli nutné rychle. Červotočům chutná nejen nábytek, ale někdy i střešní trámy. Dokáží se prokousat až na samé jádro podpěrných pilířů. Vyschlé dřevo je pro něj lahůdkou, na které si pořádně smlsnou hlavně jeho larvy. V extrémním případě může být celá konstrukce díky těmto prevítům nestabilní a hrozí pád celé dřevěné stavby. Co s tím?

Vydejte se po stopách 

Koloběh života červotoče je doslova k neutahání, samička dokáže během krátké doby naklást i několik desítek vajec najednou. Z larev se za nějaký čas stane statný brouk ohlodávající dřevo natolik, že vám zbydou často jen oči pro pláč. Nebezpečných brouků v bytě je třeba se urychleně zbavit. Jak? O tom si povíme za malou chvilku.

červotoč

Foto: Pixabay

Generace babiček vsází na přírodní metody

Zbavte domácnost škrobu i vlhka. Nenechávejte po bytě zbytečně otevřené sáčky od potravin jako jsou kupříkladu těstoviny, cukr, rýže, sáčky s moukou, pečivo, nebo sladkosti. Červotoči totiž milují škrob. Pokud máte ve spižírně méně než 15 stupňů, nemusíte se návštěvy červotoče příliš obávat. Čím chladnější podmínky pro vrt má, tím hůře pro něj. Potraviny uložte nejlépe do skleněných a dobře uzavíratelných dóz tak, aby byly dobře chráněné před nezvanými hosty.

Zbavte místnosti vlhka a často větrejte. Pokud je to ve vašich silách, dřevo proti vlhku včas impregnujte. Zajistěte všechny, i ty sebemenší vstupy do vašeho zdravého dřeva třeba tím, že ho nalakujete. Nedovolte nepříteli vstoupit za vaše hranice.

Na červotoče platí sůl a pepř. Kromě těchto dvou základních ingrediencí na ně můžete vzít i směs louhového mýdla, octa, česnek, naftalín, pelyněk, nebo i obyčejný saponát. Ne vždy se ale podaří červotoče vyhnat.

Na dřevo vezměte insekticidy 

Před dřevokazným hmyzem je potřeba se bránit. Do cesty mu nastražte třeba i chemii. Insekticidy specializované na dřevokazný hmyz se mohou aplikovat do otvorů i pomocí injekcí, ze kterých je nutné vstříknout látku dovnitř pod vysokým tlakem. Pokud se dostanete až do hluboké struktury dřeva, můžete boj s těmito prevíty i vyhrát.

Jak poznáte, že jste se červotoče do za jista zbavili? A co profesionálové?

Pokud se pod výletovými otvory neobjeví žádný prach, je to důkaz, že červotoč pošel. V období od dubna do září jsou červotoči nejvíce aktivní, dejte na ně proto dobrý pozor. V případě, že už na červotoče sami nestačíte, svěřte se do rukou odborníkům, Ti často vyhání červotoče nadměrnými teplotami, pomůže i mikrovlnné záření. Teplota by však měla dosahovat více než 65 stupňů Celsia. Červotoč díky nadměrným teplotám uvnitř dřeva zmírá rychleji.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/mate-doma-cervotoce-prinasime-overene-tipy-jak-se-ho-zbavit/

https://www.drevostavitel.cz/clanek/cervotoc

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.