Jak s pomocí ekologického postřiku ochránit rajčata před plísní

Při vlhkém počasí se během letních měsíců výrazně zvyšuje riziko šíření nepříjemné choroby v podobě plísně bramborové nebo plísně šedé. Ta napadá v zásadě většinu lilkovitých rostlin včetně rajčat. Typickým projevem jsou skvrny na listech i na plodech. Některé odrůdy jsou k plísni poměrně náchylné, což může vést až k poškození celé odrůdy. Jedním ze způsobů, jak rajčatům v tomto případě pomoci může být ekologický postřik. Jak si takové přípravky vytvořit a jak je nejlépe použít.

Preventivní opatření pro snížení rizika rozvoje plísní

Pro zabránění rozvoje či silnějšímu šíření plísně je důležité zahájit sezónu pěstování rajčat správným způsobem. To znamená především dodržení základních zásad. Jedná se o dostatečnou vzdálenost při pěstování brambor a rajčat, které by měly být v ideálním případě na opačném konci zahrady. Podobně je dobré nemít v těsné blízkosti také papriky nebo cukety, ze kterých se rovněž může plíseň přenášet. V rámci záhonu s rajčaty je také důležité udržovat rozestupy mezi jednotlivými rostlinami. Důležité je dostatečně slunné stanoviště. Pomoci může i výsadba některých druhů rostlin, které mají pozitivní vliv na zdraví rajčat. Jde například o měsíček lékařský, bazalku nebo afrikány. S nimi můžete olemovat rajčatový záhon.

Důkladné sledování a odstranění napadených listů

Dále je také důležité pravidelné a důsledné odstraňování listů, které jeví známky plísně. Minimálně tím zpomalíte šíření choroby. A pokud přestanou být vhodné podmínky a bude více suchých slunečných dnů, může se problém vyřešit víceméně takto jednoduše. Platí to hlavně v případě, kdy pěstujete odolnější odrůdy právě proti plísním.

Foto: Pixabay

Ekologické prostředky proti plísni

Pro preventivní přípravky proti plísni můžete využít nejrůznější přírodní suroviny. Oblíbenou a poměrně dobře fungující variantou je česnekový výluh. Zahrádkáři si také pochvalují výluh z přesličky, ale tu může být složitější v některých lokalitách objevit. Jako rychlá pomoc může pomoci prášek do pečiva rozmíchaný ve vodě s přídavkem pár kapek rostlinného oleje. Po aplikaci postřikem by mělo dojít ke zlepšení či minimálně zastavení šíření plísně.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-plisen-30000818.html a https://living.iprima.cz/zahrada-napadla-vase-rajcata-seda-plisen-poradime-jak-s-ni-zatocit

Náhledové foto: Pixabay