Jak provzdušňovat trávník, aby byl zdravý?

Péče o sytě zelený trávník není procházka růžovým sadem. Zdarví jakéhokoli travnatého porostu, který se pyšně tyčí nad zemí, je podmíněna děním pod povrchem. Aerifikace zaručí přístup ke vzduchu, vláze a živinám. Existují dvě metody, jak se s touto úlohou vypořádat. Nejvhodnější metoda se do značné míry odvíjí od velikosti pozemku.

Provzdušňování trávníku má své výhody

Stejně jako se to týká každého druhu rostlin, tráva je hodně ovlivněna tím, jak zdravé má kořeny. Kořeny potřebují k růstu a podepření stonků, přístup ke vzduchu, vodě a k živinám. S tím, jak tráva v průběhu času narůstá, může se v ní usadit vrstva plsti, která je schopna dosáhnout takové hustoty, že jí neumožní propouštět vzduch a vodu.

Zemina se zhutní vlivem chození, používání strojů a v závislosti na typu půdy. Provzdušnění povrchové vrstvy půdy dokáže pomoct:

  • Zbraňuje hromadění plsti
  • Podporuje stimulovat růst trávy
  • Zlepšuje pronikání vody
  • Zvyšuje přísun kyslíku a živin
  • Snižuje zhutňování půdy

Provzdušňování jádra

Většina špičkových aerátorů na trávníky využívá principu zátkového, či jádrového provzdušňování. Pro majitele domů s prostornými zahradami je vhodná mechanická verze zátkového nebo jádrového aerátoru. Nevyžaduje totiž složitou manipulaci. Při pohybu aerátoru se duté ocelové hroty otáčejí a zapichují do půdy.

Tyto hroty extrahují válce zeminy a vytvářejí v zemi drobné otvory. Jádrové provzdušňování je ideální pro rozsáhlé plochy, silně zhutnělou či jílovitou půdu, nebo trávníky s bohatou vrstvou plsti. Ačkoli má provzdušňování delší životnost, může být ve srovnání s provzdušňováním hroty nákladnější.

Provzdušňování hrotem

Vzhledem k náročnější povaze se provzdušňování hroty doporučuje pouze vlastníkům domů s trávníky menšími či středně velkými. Tato metoda se osvědčuje na písčitých či mírně zhutněných trávnících. Naopak provzdušňování hroty je komplikované v půdě kamenité či z těžkého jílu.

Foto: Pixabay

Hroty jsou zafixované a pronikají do trávníku. Ale neodstraňují zeminu, ani netvoří rozsáhlé otvory jako jádrový provzdušňovač. Především se jedná o dostupnější variantu. Vidle totiž zastanou práci téměř stejně kvalitně jako manuální hrotový provzdušňovač. Koupit si můžete i provzdušňovací sandály s hroty s připevněním k botám!

Zdroje info: kraldilny.cz, compo.com

Náhledové foto: Pixabay