Jak nikdy neslzet u krájení cibule

cibule

Gurmánské recepty, které se neobejdou bez koření a najemno nakrájené cibule, jsou u řady hospodyněk právě díky nutnosti krájet cibuli méně oblíbené. Nakrájet cibuli na jemné kousky i ve chvíli, kdy štípe do očí, je nesnadný úkol i pro zkušené kuchaře. Cibule dokáže podráždit oči k slzám a vy na krájení cibule prakticky přestanete vidět. U citlivějších jedinců se spustí i voda z nosu, kýchání nebo pálení očí, které dokáže krájení cibule hodně znepříjemnit. Jak si jej alespoň trochu usnadnit?

Tipy a triky na krájení cibule

Na krájení cibule existuje pár fíglů, které opravdu pomáhají. Cibuli krájejte nejlépe v lyžařských brýlích, anebo si můžete vzít na pomoc i brýle na potápění. I když se vám toto řešení může zdát tak trochu (nebo spíš více) komické, brýle skutečně zabrání masivnímu slzení očí. Cibuli díky brýlím nakrájíte bez slz velmi snadno a pohodlně.

Existují ale i jiná řešení. Ve chvíli, kdy začnete cibuli krájet, postavte vedle hrnec s horkou vodou. Pára i vlhkost odvedou pachy z cibule stranou. Aby dráždivé látky skutečně neputovaly k vašim očím, můžete si jako pomoc spustit také digestoř, která dráždivé látky ještě lépe pohltí.

cibule

Foto: Pixabay

Další netradiční řešení

Účinnou metodou jsou i zavřená ústa. Do úst vložte rukojeť lžičky, kterou pevně v ústech sevřete. Zabráníte tak lépe vstřebávání dráždivých látek do sliznic. Pokud nemáte při ruce lžičku, nevadí. Podle starých babských rad pomůže i žvýkání suchého chleba.

Možnosti tedy jsou, ale přesto: nejjednodušším řešením je pořídit si kráječ na cibuli, který pomocí rotačního pohybu víka docílí nakrájení cibule na požadovaný tvar bez námahy i slzení v očích.

A na závěr jeden tip související s krájením cibule. Cibuli nekrájejte nikdy bez pomoci držáku na cibuli ve tvaru hřebene, je to snazší. Nůž musí být před samotným krájením nejen ostrý, ale měl by být také dobře vychlazený. Při krájení tak cibule pouští méně šťávy.

Zdroje informací: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-nakrajet-cibuli-bez-slz-tyhle-triky-jste-jeste-nezkusili-41454

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/krajeni-cibule-papirova-uterka-30000813.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.