Kapající kohoutky v zimě – nechat nebo zastavit?

Kohoutek

Kdykoli je chladno, někteří lidé pobíhají po domě, dokud z každého kohoutku v domě nekape voda. Někteří se drží tohoto zastaralého postupu, protože jim bylo řečeno, že to ušetří kohoutky před zamrznutím. A to je dobrý důvod ke znepokojení: zatuhlé vodovodní potrubí může prasknout, což může způsobit několik opravdu nákladných škod.

Zatímco oprava samotného potrubí často není tak hrozná, skutečným viníkem, je poškození vodou, ke kterému dojde, když věci rozmrznou a voda zalije váš dům. Ale řada z nás nechává své kohoutky kapat každou zimu, aniž by se někdy pozastavili a zamysleli se nad tím, zda to opravdu funguje, nebo zda je to jedna z těch starodávných vychytávek, která nikdy nebyla příliš pravdivá. Skvělou zprávou je, že ano, nechat kohoutek kapat může nabídnout pomoct před prasklým potrubím. Ale stejně jako všechno ostatní v životě je to trochu složitější.

Jak správně nechat kohoutky v chladném počasí kapat

Existují čtyři základní věci, které byste měli vědět ohledně kapajícího kohoutku v chladném počasí:

Za prvé

Necháte-li své kohoutky kapat, nezastavíte tím zamrzání potrubí. Zatímco nechat vodu téct může trochu zmírnit proces tím, že umožní častější vstup teplejší vody do domácnosti (bez ohledu na to, jak studený je vzduch venku, vodovodní potrubí přicházející do vašeho domu z podzemí je chráněno půdou a jsou pravděpodobně mnohem teplejší), voda tuhne, ať už se pohybuje nebo ne. To znamená, že v případě, že je dostatečně chladno, voda bude tuhnout ve vašich potrubích i když necháte kapat vodu z kohoutků.

Proč tedy necháváme kohoutek protékat? Protože to může zabránit prasknutí vašeho potrubí. Když voda ve vašich potrubích zamrzne, rozpíná se a tlačí na stěny potrubí. V případě, že máte všechny kohoutky zavřené, když voda začne zkapalňovat, nebude mít kam odtékat, takže si zanedlouho vytvoří nějaké místo, kudy odtéct. Otevřený kohoutek tedy umožňuje vypouštění vody, což může ušetřit vaše potrubí.

Za druhé

Nemusíte nechávat každý kohoutek v domácím kapat. V ideálním případě byste měli pustit kohoutek, která je nejvzdálenější od místa, kde voda vstupuje do vaší domácnosti. V případě, že si nejste jistí ohledně toho, odkud voda do vašeho domu vniká, zvolte jakýkoli kohoutek – bude to lepší než nic.

Kapající kohoutek
Foto: Pixabay

Za třetí

Slovo kapání je zde klíčové. Nemusíte pouštět neutichající proud vody – i pouze mírné kapání udělá své. Měli byste navíc zvážit zachycení kapající vody do kbelíku nebo jiné nádobky, místo abyste ji nechali pouze odtékat do kanalizace — tuto vodu můžete využít k přípravě čaje, k mytí nádobí, zalévání rostlin a atd.

A nakonec…

A konečně, pokud vaše potrubí tuhnou i přes kapající kohoutek, nevypínejte kohoutek. Nechejte jej otevřený, aby voda měla kam odtéct, až nastane rozmrazování. Obvykle je to také vhodný čas na to, abyste vodu vypnuli a podnikli několik kroků k zajištění svého majetku, abyste předešli škodám, které by mohly přijít s prasklým potrubím.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay