Jak odstranit plíseň v bytě a co je důležité pro prevenci

Jakmile se v domácnosti objeví plíseň, nikdy to nevěstí nic dobrého. Výsledkem bývá nejenom nepříjemný zápach, ale i celkový negativní vliv na zdraví. Podívejte se, jak plíseň efektivně odstranit a co udělat v rámci prevence, aby se již znovu neobjevovala.

Zimní období nahrává zvýšené tvorbě plísní

Hlavně během zimních měsíců je téma plísně aktuální, protože v rámci nemovitosti nedochází k tak častému a intenzivnímu větrání. Špatné zateplení a výrazné tepelné mosty tak mohou za to, že se na zdech, ale i jiných místech objevuje nežádoucí a zdraví škodlivá plíseň. Řešení spočívá ve stavebních úpravách, ale i úpravě životního stylu, kdy se budete snažit produkovat méně vlhkosti například díky využití sušičky.

Jak odstranit plíseň

Pokud dojde k tomu, že se vám na stěně již objevila plíseň, je nutné co nejdříve zasáhnout a opravdu efektivně ji odstranit. Pomohou klasické chemické přípravky, které stačí nastříkat na stěnu. V rámci menšího výskytu plísní, ale i jako prevence můžete využití silné dezinfekční účinky přírodního tea tree oleje. Pro efektivní odstranění plísně je zároveň nezbytné dané místo vysušit, což zvládnete pomocí vysoušeče, ale například i fénem, pokud se jedná o menší plochu. Zároveň musíte zajistit, aby do daného místa nezatékala další voda nebo si poradit s lepším zateplením celé stěny.

Foto: Unsplash

Hlídejte vzdušnou vlhkost, zateplete dům a pravidelně větrejte

Univerzální recept na odstranění plísně spočívá ve vyřešení nedostatků a slabých míst domácnosti, kde se vytváří ideální podmínky pro její bujení. To v praxi znamená například kvalitní zateplení stěn. Z těch méně finančně náročných způsobů se můžete pustit do hlídání vzdušné vlhkosti, která by se doma měla pohybovat mezi 50 až 60 %, a pokud bude vyšší, zvyšuje to právě riziko vzniku plísní. Větrání by mělo být pravidelné, aby došlo ke snížení vzdušné vlhkosti. Zároveň nezapomínejte ani na dostatečné vytápění, které stěny také pomáhá vysoušet.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-odstranit-plisen-v-byte.html a https://www.vladcemopu.cz/blog/plisen-na-zdi-poradime-jak-se-ji-zbavit/ 

Náhledové foto: Unsplash