Jak na stavbu zimní zahrady

Pokud nesnášíte studené měsíce a rádi byste si letní atmosféru v útrobách vaší domácnosti rádi navodili třeba i v průběhu ledna, jako ideální řešení se jeví výstavba zimní zahrady. Ta totiž může sloužit nejen k celoročnímu pěstování rostlin, ale také ke zvýšení uživatelskému komfortu a rozšíření životního prostoru. Jak procesem výstavby úspěšně projít, vám nastíníme v následujících řádcích.

Na začátku plánujte, jednat začněte až pak

Při výstavbě zimní zahrady je potřeba brát k potaz konstrukci domu, ke kterému bude patřit. Nezáleží přitom, jestli tento moderní doplněk umístíte k novostavbě nebo starší nemovitosti, v prvé řadě musíte kontaktovat odborníka. Ten vám na základě stavebních a klimatických podmínek dané lokality poradí, jaký systém zvolit a doporučí taktéž konstrukční řešení. Samozřejmě na jeho názor ve výsledku nemusíte dát, nicméně vždy je lepší poslechnout člověka, který má v oboru bohaté zkušenosti.

Bez stavebního povolení se v určitých nehnete z místa

Rozloha vysněné zimní zahrady hraje zásadní roli v otázkách jednání s úřady. Rozhoduje totiž o tom, zda-li je potřeba stavební povolení nebo postačí prosté ohlášení. Novela zákona sice v současné době dovoluje u staveb pro bydlení využít zjednodušený způsob spočívající v získání územního souhlasu a ohlášení stavby ve společném řízení, vždycky je ovšem lepší si zajít na příslušný úřad a zjistit, jak se aktuálně věci mají.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na výběr máte z několika stavebních materiálů

Když máte všechny úřední jednání za sebou, můžete směle přikročit k samotnému procesu stavby – ovšem jen za předpokladu, že jste si předem rozhodli, z jakého materiálu chcete zimní zahradu vybudovat. Nabízí se jich totiž hned několik. Kupříkladu plastové profily jsou poměrně levné a bezúdržbové, navíc bývají pro větší bezpečnost vyztuženy ocelí. Vzhledově ovšem ne každému vyhovují.

To takové dřevěné profily vypadají naprosto úchvatně a hodí se zejména ke starším objektům, na druhou stranu ovšem vyžadují pravidelnou péči kvůli kvůli vlhkosti. Hliníkové konstrukce jsou sice nejnákladnější variantou ze všech, na druhou stranu si ale poradí s vlhkostí a nevyžadují v podstatě žádnou péči.

Ideální varianta neexistuje, proto si před konečným rozhodnutím vše dokonale promyslete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.