02_cesnek

Jak dlouhodobě skladovat česnek

Česnek je v našich kuchyních stálým hostem a bez něj si lze vaření jen těžko představit. V dnešní době samozřejmě není problém zajít si do nejbližšího supermarketu kdykoliv jej budete na vaření potřebovat. Pokud ale preferujete používání česneku ze své vlastní zahrádky, anebo česnek nakupujete na farmářských trzích v době, kdy má svojí sezonu, tj. na přelomu léta a podzimu, možná oceníte tipy na to, jak jej v domácnosti skladovat tak, abyste měli ten správný česnek k dispozici kdykoliv, i v době, kdy už vaší zahrádku přikryl sníh a farmářské trhy se nekonají.

Proč chtít skladovat česnek?

Česnek není jen nositel chuti, jedná se také o velmi zdravou potravinu. Česnek obsahuje minimálně čtyři desítky látek a sloučenin s prokázaným pozitivním vlivem na zdraví našeho těla. Česnek zabraňuje kornatění tepen, snižuje vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu, působí jako prevence cukrovky či rakoviny prostaty a takto by šlo pokračovat ještě hodně dlouho. Mít a používat doma česnek se zkrátka vyplatí. A pokud je z dobrého zdroje, jenom dobře.

01_cesnek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na skladování

První volbou při přípravě česneku na delší skladování by mělo být sušení. Nezkoušejte jej ale sušit prudce, třeba na přímém slunci. V takovém případě by totiž mohl česnek z velké části ztratit svou chuť, aroma i některé zdravé složky. Ideálním způsobem sušení je teplota kolem 15°C, stín a nízká vlhkost vzduchu. Nasušený česnek potom ideálně svažte do copu.

Pokud na nějaké věšení copů česneku nemáte místo, životnost můžete česneku prodloužit i o něco „industriálnějším“ způsobem. Jinými slovy, dejte jej do lednice. V mrazáku je možné česnek skladovat taktéž, počítat ale musíte opět s jistým snížením jeho kvality.

Zajímavou možnost představuje uložení naloupaného česneku v oleji. Takto upravený vám totiž vydrží více než rok. Do oleje jej můžete i prolisovat a pokud přidáte sůl a bylinky, máte vynikající česnekovou pastu, kterou můžete v mnoha případech používat místo česneku v jeho původní podobě.

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *