Jak bezpečně poznat asijskou sršeň

sršeň

Sršeň asijská byla nalezena poprvé v Plzni a Agentura ochrany přírody a krajiny potvrdila tento nebezpečný hmyz na našem území. Co to pro nás znamená? A jak ji rozpoznat?

Invazivní druh sršní se šíří Evropou

Smrtící asijský sršeň k nám byl zavlečen pravděpodobně prostřednictvím některé zásilky, která dorazila z východní Asie. Tato dravá a nebezpečná sršeň útočí především na včely. Zabíjí je zpravidla svými kusadly. Zbytky jejich těl, především hrudí, krmí potom svoje potomky, resp. larvy.

S tím, jak se zvyšují průměrné teploty se u nás začíná dařit i sršni asijské. Sršeň asijská dosahuje délky 18-32 mm, je tedy o něco menší než sršeň obecná. Poznáte ji ale podle tmavého těla zbarveného na nohou do žluté barvy. Tento invazivní druh hmyzu dokáže zabít nejen včelu, ale i člověka. Vždy bude však záležet na počtu bodnutí, míře dávky jedu, a i v tomto případě platí, že ohroženi jsou především alergici.

Důležité jsou ale její včasné záchyty, které je potřeba vždy ohlásit. Agentura ochrany přírody a krajiny dokáže poté zajistit odchyt, na kterém se podílí nejčastěji hasiči.

sršeň

Foto: Pixabay

Hnízda mají nejčastěji tvar hrušky nebo koule

Při zdárném nalezení je důležité výskyt invazivní sršně nahlásit co nejdříve. Jedině tak můžete zabránit dalšímu šíření těchto invazivních predátorů. Sršeň asijská je velmi agresivní, nesnažte se proto sami o její odchyt. Pokud bude mít pocit stísnění nebo přímého ohrožení, pustí se svými kusadly pravděpodobně i do vás.

Zkušenosti se sršní asijskou mají také na jihu Evropy, zejména pak ve Francii, Itálii, Portugalsku, Španělsku i Belgii, nově i na Slovensku nebo v Maďarsku.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/srsen-asijska-v-cechach-20231007.html

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/754688/nebezpecna-srsen-asijska-je-uz-v-cesku-dokaze-zabit-i-cloveka-po-hnizde-patraji-v-plzni.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.