I vzduch v interiéru může být plný škodlivin

01_skodliviny

Toho, že venku často dýcháme vzduch plný škodlivých látek, jsme si většinou vědomi. Co si naopak často neuvědomujeme je fakt, že vzduch v interiéru je v nejlepším případě stejný jako venku. Ale ve skutečnosti je často výrazně horší. A z velké části si za to můžeme sami. Je proto na místě ujasnit si, čím a do jaké míry si můžeme ovzduší doma zlepšit. Co je třeba udělat a co bychom naopak dělat neměli?

čím a do jaké míry si můžeme ovzduší doma zlepšit

Kouření

Kouření zaplavuje interiér bezpočtem mikroskopických částic cigaretového kouře, který sestává ze zdraví škodlivých zplodin vniklých hořením cigaretové náplně. Viditelně se tyto částice projeví např. zažloutnutím záclon, v našem těle dělají ale větší nepořádek, a to i dlouho potom, co jsme dokouřili poslední cigaretu. Za tento zdroj znečištění ovzduší v interiéru jsou jeho obyvatelé plně zodpovědní a je velmi snadné se jej zbavit – přestat kouřit, nebo alespoň nekouřit doma.

02_skodliviny

Foto: Pixabay

Nebezpečné osvěžovače vzduchu

Jedním z nejvýznamnějších (a oproti cigaretovému kouři přece jen méně „okatých“) zdrojů škodlivin jsou osvěžovače vzduchu. Na první pohled je to trochu paradox, osvěžovač si přece pořizujeme proto, abychom měli v bytě čerstvý vzduch… Tento „čerstvý vzduch “ je ale podvod a pouhá iluze. Naopak, osvěžovače uvolňují do ovzduší řadu škodlivých organikcýh látek, některé dokonce karcinogenní. Za všechny jmenujme benzen nebo třeba toluen. To samé platí také o vonných tyčinkách.

Nábytek

Mezi znečišťovateli ovzduší interiérů nelze opomenout nábytek z dřevotřísky. I v jeho případě se z lepidel a dalších složek nábytku uvojňují organické látky, které jsou škodlivé pro náš organismus, také patří mezi karcinogeny apod. Kromě zmíněného omezení kouření, nepoužívání osvěžovačů nebo náhrady lepeného nábytku za ten masivní, jediným řešením větrání – časté a intenzivní.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.