Co se skrývá pod pojmem chytrá domácnost

01_smart

S pojmem chytrá domácnost (anglicky smart home) se setkáváme čím dál častěji. Jedná se zrátka o trend, který se i u nás začíná pomalu usazovat a lze očekávat, že se za nějaký čas stane běžným standardem. Zatímco ale nadšenci do IT a nových technologií již doma nejspíš funkce chytré domácnosti používají a využívají, pro řadu lidí zůstává pojem chytrá domácnost stále trochu tajemný a tápou ve snaze, představit si pod ním něco konkrétního. Jak tedy taková chytrá domácnost vypadá doopravdy?

Chytrá domácnost

Pod pojmem chytrá domácnost si je třeba představit integraci jednotlivých prvků domácnosti – od klimatizace přes osvětlení či elektroniku až po zabezpečovací systémy. Součástí systému je i centrální řídící jednotka, která komunikuje se všemi dalšími prvky a umožňuje jim komunikovat navzájem.

Díky tomu je možné nejen všechny zapojené prvky ovládat z jednoho místa, ale také vytvářet programy pro určité situace. Vstáváme-li ráno do práce, budeme chtít jiné osvětlení, jinou teplotu, jinou intenzitu větrání a sledovat jiný program v televizi než večer. Díky systému smart home nemusíme ručně otvírat okno, nastavovat topení, přepínat televizi apod., stačí pouze zvolit daný program.

02_smart

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Obrazovka, telefon i hlas

Systémů chytré domácnosti je celá řada. Developeři je dnes již často integrují do nově tavěných domů a bytů. V takových případech většinou využívají některý ze systémů přímo navržených pro ovládání jednotlivých prvků domácnosti. Ovládání je většinou řešeno prostřednictvím dotykové obrazovky a příslušné aplikace nainstalované v kterémkoliv chytrém zařízení. To mimo jiné znamená, že je možné jednotlivé části domácnosti ovládat odkukoliv na světě, neboť systém je samozřejmě připojený k internetu.

Nejen dovnitř, ale i ven

Velkou popularitu si v posledních letech získávají v oblasti chytrých domácností také řešení velkých technologických hráčů jako je Google, Apple či Amazon. Ty nabízí propojení jednotlivých prvků domácnosti skrze jejich zařízení, může se jednat o populární „chytré reproduktory“ jako Google Home nebo Amazon Alexa, ale i telefony, tablety či PC. Výhodou tohoto řešení je, že kromě vlastního ovládání domácnosti umožňuje toto řešení komunikaci s „vnějším světem“.

Kromě zeslabení světla nebo vypnutí televize si tak člověk může skrze stejný systém objednat pizzu, anebo zakoupit lístky do kina. Je tedy zřejmé, že koncept chytré domácnosti má ohromný potenciál, i díky tomu, že si jej může každý člověk přizpůsobit přesně svým potřebám a požadavkům.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.