Co obnáší odhlučnění bytu

01_hluk

Bydlení v bytovém domě sebou často přináší jistá specifika. Mezi ty patří prakticky neustálý kontakt se sousedy. Ten je však bohužel často až příliš blízký. Současné domy staví developeři často tak, že naplnění technických limitů je spíše formální, lidově řečeno „jen tak tak“. To, že pro zvuky nejsou stěny bytu vždycky velkou překážkou, ví koneckonců každý obyvatel bytu dobře. At již vás ruší svojí hlučností sousedé, anebo si naopak uvědomujete, že vaše domácnost není vždy zrovna tichá jako pěna, je na místě uvažovat o instalaci akustické izolace. Co je potřeba o ní vědět?

Boj se zvukem

Obecně platí, že ideální je se zvuky pronikajícími mezi byty bojovat na té straně, kde vznikají. To ale není vždy z nejrůznějších důvodů možné. Základní principy izolace se navíc pro oba případy nikterak nemění.

Předtím, než se přikročí k vlastní montáži prvků akustické izolace, je na místě vyzkoušet jednodušší způsoby odhlučnění bytu. Těmi může být položení koberců, těžkých závěsů apod. Také je třeba si uvědomit, že hluk se mezi byty šíří dvěma způsoby. Tím prvním je šíření zvuku po konstrukci domu, tím druhým potom šíření zvuku vzduchem.

Příkladem zvuků šířících se po konstrukcích jsou např. dupání, klapání bot nebo třeba pády předmětů. Mezi zvuky šířící se vzduchem patří řeč, televize, reprodukovaná hudba apod.

02_izolace

Foto: Pixabay

Akustická izolace

Podle toho odkud a jak se zvuk šíří, je třeba odizolovat podlahu, stěny či strop. V ideálním případě lze samozřejmě izolovat všechny tyto plochy. Ve všech případech spočívá izolace v položení příslušné vrstvy izolačního materiálu.

V případě, že je problémem zvuk televize, mluvení apod., je třeba odizolovat stěny bytu prostřednictvím tzv. sendvičových předsazených stěn ze speciálních neprůzvučných desek. Konkrétní řešení zahrnující materiál těchto stěn i typ montáže závisí na velikosti odhlučňovaného prostoru, tloušťce stěn, typu a stavu zdiva apod.

Pokud je problémem spíše dupání sousedů nad vámi, bude třeba nainstalovat akustické izolační podhledy. Aby přes podhled nebyly přenášeny vibrace, je třeba instalovat jej tak, aby se stropu ve skutečnosti nedotýkal a byl upevněn přes boční stěny. Další možností jsou tzv. silentblokové závěsy.

Správně zvolenou a použitou izolací lze docílit podstatného snížení úrovně zvuku pronikajícího do vašeho bytu.Akustická pěna

 

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.