Chcete používat vnitřní nábytek venku? 5 triků pro jeho efektivní ochranu

Zahradní polštář

Už jste někdy narazili na kus nábytku, o kterém jste si mysleli, že je ideální pro váš dvůr nebo terasu, ale nevíte, jestli by byl dostatečně odolný? Stává se to a je to obzvlášť k vzteku, když uvážíme, že nábytek pro dvůr bývá tak nějak omezený. Pokaždé jde o výběr nebo dostupnost, takže je prakticky nemožné objevit něco, co odpovídá vaší vizi pro venkovní oázu.

Vše, co dáme ven, by mělo také být odolné pro využití nebo má být ošetřeno tak, aby nábytek mohl zůstat celoročně venku. V případě, že se vám to obvykle stává, v tu chvíli je zde několik jednoduchých řešení. I když nelze vyrobit veškerý nábytek odolný hlavně proti povětrnostním vlivům, což je jistě ke škodě, existuje několik triků, které vám pomohou učinit některé kusy více připravené na venkovní použití. Začněte s těmito základními tipy pro kutily na odolnost proti povětrnostním vlivům, které jsou uvedeny níže.

Zahradní pohovka
Foto: Unsplash

1. Přidejte venkovní těsnicí prostředek na dřevo

Máte dřevěný stůl, který by byl dokonalým jídelním stolkem na zahradě, nebo dřevěné sedátko, které by bylo krásné pod stromem na terase? Pomocí tmelu si z nábytku uděláte perfektní venkovní kousky. V ideálním případě byste si sice měli vybrat nábytek ze skutečně voděodolných materiálů, jako je cedrové, teakové nebo cypřišové dřevo, ale jakýkoli dřevěný nábytek lze ošetřit těsnicím prostředkem na volném prostranství.

V podstatě každá značka tmelů vyrábí venkovní tmely. Hledejte něco čirého a nepochybně si všímejte, zda je tmel lesklý nebo matný, což může skutečně změnit konečný vzhled vašeho dřevěného nábytku. Takto se nebudete muset zbytečně stresovat pokaždé, když přijde lehké pokropení, které by bez jakéhokoli ošetření zkroutilo vaše dřevo.

2. Nezapomínejte na impregnační spreje na pratelné textilie.

Ať už potřebujete dodat podložkám pod širým nebem dodatečné zvýšení bezpečnosti, nebo chcete určitou podložku chránit před povětrnostními vlivy, hydroizolační spreje jsou vám k dispozici. Venkovní podložky jsou dnes už obvykle vyráběny z materiálů odolných proti vodě. Ale když přidáte i vrchní kryt proti klimatickým vlivům na otevřeném vzduchu, můžete tak předcházet problémům. Zároveň se zasloužíte i prodloužení životní trvanlivosti látek a výplní!

Jen se ujistěte, že přípravek bezpochyby použijete na pratelné textury – například u telecí kůže se vám nastavit ochranu nepodaří. Podívejte se na visačku své podložky nebo polštářku. Pokud má kód X, znamená to, že ji nelze čistit rozpouštědly nebo vodou. Což znamená, že ji nemůžete pokrýt ani ochrannou vrstvou.

3. Pokud je to možné, vyměňte vše za nepromokavé látky

Objevili jste neuvěřitelnou sedačku, několik jedinečných sedadel nebo bezchybně vyměřenou podložku, ale podložky nejsou voděodolné? I my jsme to zažili. Ponechte si obrys a pěnu, ale vyměňte látku za voděodolné textily. Indie a jihovýchodní Asie mě okouzlily kvůli výrobě látek u okolních řemeslníků. Při výrobě se drží tradic a používají pouze kvalitní látky.

Někteří výrobci se těchto postupů drží. Můžete si všimnout, že tkanina je vybavená proti plísním, skvrnám, přebarvování a vyblednutí, takže je vhodná pro použití pod širým nebem. Nábytek bude mnohem voděodolnější v případě, že použijete tuto tkaninu, která by mohla vydržet venkovní zacházení. Poctivě s ní přečalouněte svůj nábytek.

4. Přidejte na koberce pásku

Tento tip se netýká ani tak hydroizolace, ale pomůže vám, aby váš koberec pod širým nebem byl déle příjemný. V případě, že máte pocit, že se vaše podlahové krytiny na volném prostranství po nějaké době zkroutí, může suchý zip nabídnout pomoc při nápravě tohoto problému. Venkovní rohože mají tendenci se nechat ovládat větrem, což může vést k jejich pomačkání nebo pokřivení.

Na spodní stranu rohože přidáte proužky suchého zipu, které ji udrží na místě. Suchý zip lze v budoucnu odepnout, pokud rohož přestanete používat. V případě, že se vaše rohož pod širým nebem znečistí, nejjednodušší způsob, jak ho vyčistit, je použít tlakovou hadici!

5. K ochraně nábytku používejte odolné kryty proti dešti a vlhkosti

A konečně, jedním z nejlepších způsobů, jak nepromokavému nábytku dodat vodotěsnost, je přikrýt jej plachtou nebo krytem na nábytek poté, co víte, že se blíží bouřka. Není to krásné a nemusí to být životaschopné pro běžné využití, ale nasazení potahů někdy v poslední době obrovských dešťů nebo během dlouhých časových období, kdy nábytek nebude potřeba, je dokonalý způsob, jak ho udržet v mimořádné kondici.

Zdroje info: apartmenttherapy.com, interiery.cz

Náhledové foto: Pixabay