Bezpečnost v prostředí dílny

Bezpečnost v dílně je velice důležitá. Většina lidí nejspíš ví o základních pravidlech bezpečné dílny, ale jen málokdo je vždy skutečně dodržuje. Často jsme uspěchaní, a tak nevnímáme rizika a potřebu dodržovat správná bezpečnostní opatření před obsluhou stroje. Mnohým zbytečným nehodám by se dalo předejít, kdyby si lidé udělali čas a mysleli na bezpečnost v dílně. V tomto článku jsme pro vás shrnuli jednoduchá zásadní pravidla, na která byste neměli zapomínat, aby se vám v dílně dobře pracovalo a zároveň jste nepřišli k úrazu.

Pracovní oděv do dílny

Při práci se stroji se málokdy myslí na to, jak je důležité mít na sobě vhodné oblečení. Do dílny proto nenoste volné nebo jinak nepadnoucí oblečení. Také před prací v dílně odložte šperky a jiné visící předměty. Když se při práci ohýbáte, nemělo by vám nic viset. Dlouhé rukávy by měly být vyhrnuté. Noste rukavice, ale při obsluze nějakého stroje si je sundejte, jelikož i ty se mohou zadrhnout o pohyblivé části stroje.

Ochrana zraku

Ochranné brýle byste měli v dílně nosit vždy, protože riziko poškození očí je vysoké. Údery kladivem, míchání barev, ruční broušení dřeva a další úkony mohou způsobit, že se drobné částice nebo dřevěné třísky dostanou do očí a poškodí váš zrak.

Úklid a pořádek v dílně

Zamotané kabely povalující se na zemi mohou být příčinou mnoha zbytečných úrazů, když o ně zakopnete. I když prodlužovací šňůry musíte neustále využívat, měli by být schované v lištách. Veškeré náčiní uchovávejte například ve skříňce na nářadí, určitě by se nemělo volně válet na dlažbě nebo stole. Podlaha se také může zaneřádit různými překážkami, jako jsou třísky a piliny. Proto by vám v dílně rozhodně neměl chybět vysavač. Nábytek, nejlépekovový nábytek, by měl být rozmístěn tak, aby nebránil procházení, a vy tak měli dostatek prostoru pro pohyb.

Jak se starat o nářadí a nástroje

Zaprvé je důležité, aby všechny nástroje byly vždy ostré, nabroušené a ve funkčním stavu. Pokud se nějaký nástroj začne tupit, nechte ho profesionálně nabrousit. Tupé nástroje nejen, že způsobují špatný výkon, ale také mohou vést k nebezpečným situacím. Nástroje by se měly neustále čistit a mělo by být vždy zkontrolováno, zda jsou funkční a nechybí jim důležitá částice. Dbejte na to, aby stroje byly dobře naolejované a nastavené. Pokud stroj vydává neobvyklé zvuky, kouří se z něj nebo cítíte zápach spáleniny, ihned stroj vypněte a prozkoumejte. Jestliže mají nářadí kryty, vždy je po používání na ně zpět nasaďte.

Vyhněte se zbytečnému rozptýlení

Mobilní telefony dnes používáme všude. Musíme mít ale na paměti, že i mobilní telefon nás může rozptýlit od práce a v dílně se může jednat o nebezpečné riziko ovlivňující bezpečnost. Každý stroj vyžaduje plnou pozornost. Je to samozřejmost, na kterou se však často zapomíná. Když vám telefon začne zvonit nebo vám přijde zpráva, měli byste nejdříve dokončit, co zrovna děláte, vypnout nářadí, a až poté se věnovat telefonu.

Závěrem

Vždy používejte stroje pro práci, pro kterou byly navrženy a vždy myslete na bezpečnostní rady. Při práci se hlavně dobře soustřeďte na to, co zrovna děláte a nebude tak důvod k úrazům. Pokud budete dodržovat výše uvedená pravidla, budete pracovat v bezpečném prostředí dílny.

Foto: Canva

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.