Až dva lidi ze tří trpí syndromem nemocných budov. Na vině je technický stav i špatná údržba

Necítíte se dobře, trpíte na nachlazení, máte problémy s dušností a podobně? Na vině může být nezdravý vliv dlouhodobého pobytu v uzavřených prostorech. Jedná se o syndrom nemocných budov, který můžete dostat z pobytu v nevhodném domově, ale třeba i kancelářských či jiných prostorech v rámci práce. Jak se syndrom nemocných budov projevuje a co dělat, aby váš domov nebyl takový.

Jaké jsou příznaky syndromu nemocných budov?

A jak poznat, že se vás možná týká syndrom nemocných budov? Pozorovat můžete hned několik různých příznaků. Podle výzkumů se objevují časté až chronicky působící problémy, jako jsou bolesti hlavy, únava, problémy se soustředěním. Velmi časté bývají především respirační projevy, které zpravidla vychází z toho, že jedním z výrazných příznaků syndromu nemocných budov je zhoršení kvality vzduchu. To následně vede k podráždění nosních sliznic, rýma či časté pocity ucpaného nosu. K tomu se mohou objevovat časté záněty spojivek, pocity suchosti očí či problémy s ekzémy a suchou pokožkou.

Pozor na kvalitu vzduchu

Kvalita vzduchu v uzavřeném prostoru je pro zdraví naprosto zásadní. Důkladné zateplení a zaizolování domu však v kombinaci s nedostatečným větráním dává vzniknout nevhodného vzduchu, který je vydýchaný a plný patogenů. Z toho následně plyne celá řada problémů, které se akumulují a postupně vzniká právě syndrom nemocných budov.

Foto: Unsplash

Vyřešte technický stav nemovitosti a pořiďte si přístroje zlepšující kvalitu vnitřního prostředí

Paradoxně se však syndrom nemocných budov netýká pouze starých a technicky nevyhovujících objektů, ale objevuje se také v nových budovách. Problematické jsou například otevřené open space kanceláře, kde velmi snadno dochází ke vzniku nevhodného prostředí, které zdraví rozhodně neprospívá. Zároveň to znamená, že ani novostavba neznamená záruku, že by se jednalo o prostor, kde nehrozí syndrom nemocných budov.

Zdroj: https://www.bozp.cz/aktuality/syndrom-nemocnych-budov/ a https://www.tuhykorinek.cz/syndrom-nezdravych-budov/

Náhledové foto: Unsplash