Aby šla vejce snadno loupat

vejce

Vejce je oblíbeným pokrmem snad všech věkových generací a nechybí asi v žádné kuchyni. Vejce jsou bohatým zdrojem bílkovin, a tím pádem hrají významnou roli jakožto náhrada masa. To ale není ani zdaleka všechno. Vaječný žloutek je zdrojem mnoha potřebných a významných látek. Vaření vajec je sice triviální záležitost, i při ní ale mohou nastat určité komplikace. Takovou typickou komplikací je obtížné loupání skořápky. Jak se pojistit, aby k tomu nedošlo?

Vejce v kuchyni

Vejce jsou tedy zdrojem vitamínů i minerálních látek. Složky, které najdete ve vejcích, stojí za to, abyste si vejce uvařili alespoň dvakrát za týden. Pravidla jsou jednoduchá a dobře známá: vejce musí vždy projít varem po dobu 8-10 minut. Příliš dlouhé a agresivní působení vroucí vody většinou naruší pevný obal skořápky vejce tak, že vyteče ven ještě před svým dovařením. Proto je dobré udržovat oheň pod vejci v přiměřené intenzitě.

vejce

Foto: Pixabay

Vaření vajec a jejich skořápka

Do vody, ve které vaříte vejce, přihoďte ještě lžičku jedlé sody. Ta zabrání lepení vnějšího obalu, tedy vlastní skořápky na vejce. Další trik potom souvisí se způsobem, jakým uvařené vejce chladíme. Vejce po dovaření nechte prudce zchladnout ve studené vodě. Přidat můžete i několik kostek ledu. Ledová voda totiž zmenší objem vnitřní části vejce, které se tak přestane lepit na skořápku.

Obal vejce půjde snadno oloupat také ve chvíli, kdy ho ještě předtím dostatečně poválíte po desce vaší pracovní plochy tak, aby skořápka popraskala a bylo slyšet křupání. Tím narušíte celistvý povrch, který by již měl z vejce doslova sklouznout. Rozčilování se nad přilepenou skořápkou tak bude definitivně konec.

Zdroje informací: https://styl.instory.cz/1651-s-temito-triky-uz-se-pri-loupani-vajec-nebudete-nikdy-rozcilovat.html

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/loupani-vajec-30000120.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.