Mikrobyty lákají investory: Malometráž, ale vysoký výnos

Méně než dvacet metrů čtverečních. Obytný prostor určený pouze pro nezbytné potřeby! Mají za úkol nahradit skromnou obytnou plochu. Tento trend minimalistického bydlení najdete například v Praze. Stavební firmy ví, jak je tento koncept ziskový. Přestože mikrobyty nejsou ničím novým, prochází proměnou do nové podoby.

Trend mikrobytů v česku vládne

Trend k nám zavítal z toho důvodu, že je málo místa, ale hodně lidí. Zvláště díky migraci. Byť jsou malé, měly by sloužit jako startovací byty pro mladé. Nicméně je tomu jinak. Slouží jako investiční byty, na kterých se mnozí snaží napakovat. Studující i pracující občané si kolikrát nemohou dovolit nájmy ani v těchto bytech. Zvlášť když jde o Prahu či podobné velkoměsto.

Mikrobyty se tak staly výnosným objektem pro investory. Ale také pro lidi, kteří si mohou koupit tyto byty a pak je pronajímat. Výši pronájmu nastaví tak, aby jim to splácelo hypotéku. Mikrobyty jsou tak jako tak nevhodné pro dlouhodobé bydlení. Nenabízí potřebný komfort, především pokud plánujete založit rodinu.

Developeři zareagovaly okamžitě

Developerské firmy zařazují mikrobyty do projektů ve velkém. Nabízí jednotky o velikosti 11 do 21 m2. A to v rekonstruovaných objektech nebo jako součást větších komplexů. České stavební předpisy stanovují min. velikost garsonky na 16 m2. Ale pokud vedou projekt jako ubytovnu, mohou jít na nižší velikost.

Foto: Pexels

Aby se lidem chtělo žít ve škatulce kombinují se společné prostory. Jako je fitness, kavárna, terasa. Tím by se měli utužovat sousedské vztahy. Každopádně byty nejsou určené na žití, ale na přespání! To si uvědomuje málo lidí. Čili, pokud plánujete být po většinu času v práci a venku, máte vystaráno.

Perspektivy do budoucnosti?

Ceny bytů každoročně rostou a rostou. Většina Čechů na vlastní bydlení nemá a s nájmy bývá také problém. S tím ale souvisí všechno. Nízký počet mladých českých rodin i porodnosti. A i když mikrobyty mění bytový trh, nejsou řešením. Ale nastává nám tu otázka. Jde o přechodný stav nebo novou normu městského bydlení? Těžko říci, co se bude dít. Nicméně do velkých měst malé byty možní i patří.

Zdroje info: banky.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay