Jedlá soda jako pomocník na zahradě: pomůže v boji se škůdci i s plísněmi
To, že je jedlá soda nepostradatelným pomocníkem v domácnosti, jistě většina hospodyněk dobře ví. Má skvělé čisticí účinky a účinně pohlcuje pachy. Tento nenápadný prášek se dá prakticky využít i na zahradě. Pomůže například v boji proti mšicím, plísním na okurkách nebo poslouží jako přírodní hnojivo na muškáty. Poradíme vám několik triků, jak jedlou sodu na zahradě využít.
Postřik proti mšicím
Tento škodlivý hmyz potrápí během letní sezóny řadu zahrádkářů. Vyskytují se na spodních listech okrasných i užitkových rostlin a velmi rychle se šíří. Boj proti mšicím není jednoduchý a mohou napáchat na rostlinách nenávratné škody. Listy, které jsou tímto hmyzem napadeny se postupně zkroutí a vyschnou. Pokud včas nezasáhneme, rostlina postupně uhyne. Namísto drahých chemických postřiků vyzkoušejte prostředek, jehož základem je jedlá soda. Budete potřebovat 2 lžíce sody, 40 g tuhého mýdla na praní, 1 l horké vody, 2 lžíce popela a 10 l studené vody. Nejprve rozmíchejte popel v horké vodě. Poté přidejte ostatní ingredience a vzniklou směsí pravidelně stříkejte spodní strany listů postižených rostlin.
Foto: Pixabay
Boj proti okurkové plísni
Okurky patří mezi plodovou zeleninu, která bývá nejčastěji postižena plísní. Hlavní příčinou je přílišná vlhkost. K postřiku proti plísni si připravte 1 lžíci sody, 1 tabletu aspirinu, 1 lžíci oleje a 1 lžičku jaru. Všechny ingredience smíchejte dohromady a přidejte 4,5 l obyčejné vody. Roztok lze použít i preventivně jako zálivku proti žloutnutí listů, pokud jej rozředíme vodou v poměru 1:10.
Muškáty budou kvést jako nikdy předtím
Chcete, aby vaše truhlíky s muškáty nebo begóniemi obdivovali všichni kolemjdoucí? Potom do zálivky přidejte lžičku jedlé sody. Tyto rostliny totiž ke svému růstu potřebují zásadité pH půdy, kterého dosáhnete právě zmíněným roztokem.
Jednoduchý trik proti škůdcům
Pokud vás na zahradě trápí přítomnost slimáků či mravenců, stačí posypat místa, kde se vyskytují právě jedlou sodou. Vytvoříte tak přirozenou bariéru, přes kterou se tito škůdci nedostanou. Navíc je bílý prášek dokáže účinně zlikvidovat.
Zdroje info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/324563/soda-bikarbona-ako-hnojivo-v-zahrade/,https://www.ireceptar.cz/zahrada/jedla-soda-zahrada
Náhledové foto: Pixabay