Jak přežít úmorná letní vedra: klimatizace k tomu není třeba
Rok od roku nás trápí čím dál větší vedra, a to nejen u nás, ale v celé Evropě. V našich domácnostech nejsme ještě příliš zvyklí pořizovat si klimatizaci, a tak hledáme nejrůznější způsoby, jak intenzivní horko přežít ve zdraví bez drahé techniky.
(Ne)výhody klimatizace
Klimatizace dokáže v letních horkých dnech příjemně zchladit. To můžeme pocítit minimálně v autě nebo nákupních střediscích. Někteří z Čechů si již zařízení pořídili i do svých domovů, zejména pokud obývají například podkrovní byty, kde je v létě k nevydržení. Věděli jste, že klimatizace dokáže i topit? Funguje totiž na principu tepelného čerpadla. Vnější jednotka odebírá vzduch a předá ho vnitřní jednotce, která pak začne topit. Z tohoto důvodu využijete zařízení i v zimních měsících. Navíc je zařízení nenáročné na spotřebu energie. Nevýhodou ovšem je vyšší pořizovací cena, která jde i do desetitisíců, což mnohé lidi odrazuje. Pokud budete zařízení používat nesprávným způsobem, bude mít negativní vliv na vaše zdraví v podobě nachlazení. Proto je nutné udržovat rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou maximálně 6 stupňů Celsia, aby nedošlo k teplotnímu šoku.
Foto: Pixabay
Správné větrání
Pokud jsme vás nepřesvědčili o výhodách klimatizační jednotky, popřípadě nechcete do něj investovat nemalé peníze, nemusíte zoufat, vedra přežijete i bez ní. Hlavním krokem je správné větrání. Nikdy nevětrejte byt v době největšího horka, jelikož do místnosti bude proudit horký vzduch. Větrejte brzy ráno a pozdě večer. Jakmile do místnosti začnou proudit sluneční paprsky, okna zavřete a zatáhněte žaluzie nebo závěsy, což pomůže v místnosti udržet chlad.
Místo klimatizace ventilátory
Řada českých domácností v době veder využívá místo klimatizace levnější ventilátory. Důležité je ovšem vědět, jak je správně využít, abyste v místnosti jen nerozproudili horký vzduch. Efektivní je křížové větrání, kdy umístíte dva ventilátory tak, aby jeden z nich přiváděl chladný vzduch z venku a druhý naopak odváděl ten horký pryč.
V horkých dnech také minimalizujte používání elektrických spotřebičů, které oteplují vzduch. Jedná se zejména o troubu, žehličku či fény. Činnosti spojené s těmito spotřebiči raději odložte na večerní hodiny, kdy je v bytě snesitelněji.
Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-ochladit-pokoje-v-lete-bez-klimatizace-a-ventilatoru/,https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-nemoci-spjate-s-nespravnym-pouzivanim-klimatizace-40000783
Náhledové foto: Pixabay